Sobota, 31. júl 2021. Meniny má Ignác, zajtra Božidara.

Svet obletela smutná správa: Zomrel nositeľ Nobelovej ceny za mier Elie Wiesel (†87)

Elie Wiesel
Elie Wiesel
Zdroj: SITA
03.07.2016 09:15

TEL AVIV - Vo veku 87 rokov dnes zomrel židovský autor, filozof, humanista, politický aktivista a laureát Nobelovej ceny za mier Elie Wiesel. Informovalo o tom dnes vedenie jeruzalemského pamätníka holokaustu Jad Va-šem.


Wiesel mal americké občianstvo, ale pochádzal z rodiny ortodoxných rumunských židov. V mladosti bol väzňom nacistických koncentračných táborov Auschwitz a Buchenwald, kde zomreli obaja jeho rodičia i jedna zo sestier. Svedectvom o tomto období jeho života je román Noc.

Elie Wiesel
Zdroj: SITA

Po druhej svetovej vojne žil vo Francúzsku, kde študoval na Sorbone a potom pracoval ako novinár. Neskôr žil v USA, kde prednášal humanitné vedy na univerzite v Bostone. V roku 1987 spoločne s manželkou založili Nadáciu Elieho Wiesela pre humanitu (Elie Wiesel Foundation for Humanity). V roku 1996, spoločne s Václavom Havlom a Joheim Sasakawom, inicioval vznik konferencie Forum 2000. Angažoval sa aj v propagovaní odkazu holokaustu.

Elie Wiesel, 1979
Elie Wiesel
Zdroj: SITA

Nobelovu cenu za mier získal Wiesel v roku 1986, a to za dlhoročnú aktivitu v boji na obranu ľudských práv a za umeleckú tvorbu.


Galéria

Elie Wiesel Elie Wiesel Elie Wiesel, 1979

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články