°C

Pondelok, 10. august 2020. Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana.

Majetkové rozdiely v Európe sa neustále zväčšujú: Ktoré štáty bohatnú a ktoré chudobnejú?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
09.06.2016 19:35

BERLÍN - Rozdiely v bohatstve obyvateľov krajín eurozóny sa neustále zväčšujú, keď na jednej strane bohatstvo Nemcov či Rakúšanov sa zvyšuje a na druhej obyvatelia štátov na juhu eurozóny chudobnejú. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila štúdiu nemeckej spoločnosti Flossbach von Storch.


Aj keď majetková nerovnosť medzi krajinami severu eurozóny ako Nemecko či Holandsko a na juhu ako Portugalsko je všeobecne známa, podľa spoločnosti Flossbach von Storch sa v posledných rokoch ešte zvýšila. Na základe cenového koša, ktorý zahŕňa položky ako nehnuteľnosti, akcie, umelecké diela či prémiové vína, sa hodnota majetku v Nemecku a Rakúsku zvýšila minulý rok o viac než 7 %. Najviac sa pod tento vývoj podpísali ceny nehnuteľností, ktoré napríklad v Nemecku vzrástli o vyše 6 %.

Tempo rastu hodnoty majetku v Nemecku a Rakúsku bolo zhruba dvojnásobne rýchlejšie než v prípade Talianska a Španielska. V prípade Grékov dokonca hodnota majetku za minulý rok o viac než 4 % klesla. V dôsledku takéhoto vývoja sa potom v 19-člennom bloku zvyšuje politické napätie. Podľa Thomasa Mayera z Flossbach von Storch sa krajinám na juhu Európy darilo až do roku 2006, keď spľasla realitná bublina. "V súčasnosti sú tieto štáty v situácii Japonska," povedal Mayer, poukazujúc na fakt, že japonská ekonomika už roky stagnuje a zápasí s vysokým štátnym dlhom.

Rastúce rozdiely v hodnote bohatstva v eurozóne priznáva aj Európska centrálna banka (ECB). Ako uviedla, priepasť medzi ekonomicky silnejšími a slabšími krajinami sa skôr zväčšuje než zmenšuje, pričom v období vzniku jednotnej meny sa počítalo práve s tým, že rozdiely medzi štátmi sa budú postupne zmenšovať.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články