Pondelok, 3. október 2022. Meniny má Stela, zajtra František.

Internetoví podvodníci sa stávajú hrozbou firiem: Okradli ich o miliardy dolárov

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com

BOSTON – Internetoví podvodníci čoraz viac využívajú falošné emaily, v ktorých napodobňujú vedenie spoločnosti a vyzývajú zamestnancov k prevodu peňazí na nové účty. Tie sú však pod kontrolou kriminálnych živlov. S odvolaním sa na najnovšiu správu Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) o tom informovala agentúra Reuters.


Tieto falošné emaily spôsobili firmám od októbra 2013 do februára tohto roka škody v odhadovanej výške viac než 2,3 miliardy USD (2,02 miliardy eur). Na základe správ od vyšetrovacích úradov z celého sveta FBI uvádza, že takéto prípady zaznamenalo 17.642 firiem minimálne zo 79 krajín.

Odborníci a vyšetrovatelia varujú, že prípady falošných mailov sú na vzostupe a rastúce zisky spoločností prilákajú ešte viac podvodníkov. FBI od januára 2015 zaznamenala až 270-percentný nárast počtu identifikovaných obetí a finančných strát. "Ide o trestný čin s malým rizikom, no vysokou odmenou. Predtým, ako vôbec dôjde k zlepšeniu, sa situácia ešte viac zhorší," myslí si bývalý federálny prokurátor Manhattanu Tom Brown.

FBI upozorňuje, že podvodníci dlhodobo sledujú firemné emailové účty a používajú rôzne metódy, aby zmiatli zamestnancov a presvedčili ich, že žiadosti o prevod peňazí pochádzajú od najvyššieho vedenia, firemných právnikov alebo dôveryhodných partnerov.

"Sledujú zamestnancov, ktorí pracujú s peniazmi, a napodobňujú špecifický jazyk cieľovej spoločnosti, aby následne požiadali o prevod peňazí. Používajú pritom sumy, ktoré sa zdajú legitímne," píše sa v informácii FBI. Podľa úradu sa podvodníci zameriavajú primárne na spoločnosti, ktoré spolupracujú so zahraničnými dodávateľmi alebo pravidelne vykonávajú bankové prevody.

Škody sa líšia od prípadu ku prípadu. Napríklad, rakúsky dodávateľ leteckých dielov FACC v januári oznámil, že pre podvodné emaily prišiel o 50 miliónov eur. Firmy v Arizone zas prišli o 25.000 až 75.000 USD.

Podľa Browna, ktorý v súčasnosti pracuje v oblasti vyšetrovania kybernetických trestných činov v Berkeley Research Group, tieto prípady dokazujú, že obeť si vôbec nemusí uvedomovať potenciálne dôsledky prieniku hackera do emailového účtu. "Ukazuje to, že prienik do emailového účtu môže znamenať obrovskú finančnú stratu," varuje Brown.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články