Utorok, 5. júl 2022. Meniny má Cyril, Metod, zajtra Patrik, Patrícia.

Hrozí ďalší konflikt? Rozhodnutie OSN spôsobilo rozruch, strhne sa boj o zásoby ropy?

Vojnový pamätník v Argentíne.Galéria fotiek (3)
Vojnový pamätník v Argentíne.
Zdroj: SITA/AP

BUENOS AIRES - Vláda Falklandských ostrovov požiadala Britániu, aby jej objasnila právne dôsledky rozhodnutia panelu expertov OSN, podľa ktorého by sa toto britské súostrovie ocitlo uprostred argentínskych teritoriálnych vôd. Argentínske ministerstvo zahraničia označilo v pondelok toto vyjadrenie za kľúčové v spore o Falklandy, na ktoré si Argentína robí dlhodobo nárok. V regióne sa totiž nachádzajú obrovské zásoby ropy.


Najväčší omyl v živote Margaret Thatcher (†87): Ako ho vysvetlila pred vyšetrovateľmi!

Nedávne dobrozdanie komisie OSN pre hranice kontinentálneho šelfu, ktoré zatiaľ nie je konečné, by rozšírilo podmorské územie Argentíny o 35 percent vrátane oblasti okolo Falkland, ktoré sú britským zámorským územím s vnútornou samosprávou. Sama komisia ale vo svojej správe pripomenula, že spomínané územie zahŕňa predmet diplomatického sporu medzi Argentínou a Britániou.

Hovorkyňa britskej vlády v utorok uviedla, že zatiaľ nemá podrobnosti správy, ktorá sa vyjadrovala k žiadosti Argentíny z roku 2009 o rozšírení podmorského územia. Avšak výbor OSN je podľa nej len poradný a jeho odporúčania nie sú právne záväzné. Hovorkyňa tiež pripomenula, že obyvatelia Falkland sa pred tromi rokmi v referende vyslovili za zotrvanie pod britskou správou. "Veľmi jasne sa vyjadrili, že chcú zostať zámorským územím Spojeného kráľovstva a budeme aj naďalej podporovať ich právo rozhodovať o svojej budúcnosti," dodala.

Hrozí ďalší konflikt? Rozhodnutie
Galéria fotiek (3)
Fotografie mŕtvych argentínskych vojakov.
Zdroj: SITA/AP

"Je to historická príležitosť pre Argentínu, pretože sme urobili veľký krok vo vytýčení vonkajších hraníc nášho kontinentálneho šelfu," vyhlásila v pondelok argentínska ministerka zahraničia Susana Malcorraová. A dodala, že rozhodnutie potvrdzuje práva Argentíny nad zdrojmi v tejto oblasti.

Trojtisícové Falklandy, ktoré ležia v Atlantickom oceáne asi 500 kilometrov od pobrežia Argentíny, sú britské od roku 1833. Argentína si ale na ne robí nárok z titulu "dedičského práva" na španielske kolónie. Podľa londýnskeho dojednania z roku 1771 pripadli ostrovy Španielsku, ktoré ich ale nekolonizovalo.

Hrozí ďalší konflikt? Rozhodnutie
Galéria fotiek (3)
Bývalý britský vojak stojí pri mínovom poli na Falklandských ostrovoch.
Zdroj: SITA/AP

V roku 1982 kvôli tomuto nehostinnému súostroviu, avšak so strategickou polohou a so zrejme bohatými náleziskami ropy, viedli Británia a Argentína dvojmesačnú vojnu, ktorá stála život 255 Britov a okolo 1000 Argentínčanov (vrátane asi 350 veteránov, ktorí neskôr spáchali samovraždu).

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články