Obamov posledný prejav o stave Únie: Vie, kto tvorí Daeš, boj proti nim nie je treťou svetovou vojnou | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Obamov posledný prejav o stave Únie: Vie, kto tvorí Daeš, boj proti nim nie je treťou svetovou vojnou

Barack Obama
Barack Obama, Zdroj: SITA
13.01.2016 09:00

WASHINGTON - Prezident USA Barack Obama predniesol dnes v Kongrese svoj posledný prejav o stave Únie, keďže na budúci rok odchádza z úradu. V príhovore obvinil kritikov, že nahrávajú Daeš, keď prirovnávajú boj proti tejto militantnej skupine k tretej svetovej vojne. Celkovo sa však Obama snažil prestaviť optimistickú víziu o budúcnosti Ameriky, napísala tlačová agentúra Reuters.


Obama povedal, že je klamstvom tvrdiť, že Spojené štáty zažívajú ekonomický úpadok alebo sa stávajú slabším hráčom na medzinárodnej scéne. Túto rétoriku používajú republikánski prezidentskí kandidáti, ktorí sa ho snažia vo voľbách 8. novembra vystriedať. 

"Davy bojovníkov na pickupoch a vyšinuté duše plánujúce útoky v bytoch či garážach predstavujú nesmierne nebezpečenstvo pre civilistov a treba ich zastaviť. Ale neohrozia existenciu nášho národa," uviedol Obama. 

USA podľa Obamu nezavrhnú svojich životne dôležitých spojencov v mene boja proti Daeš a nebudú ani opakovať lož Daeš, že je predstaviteľom jedného z najrozšírenejších náboženstiev na svete. 

Prezident tak výrokmi odmietol republikánsku kritiku svojej stratégie voči Daeš - a aj kritiku favorita medzi republikánskymi prezidentskými kandidátmi, Donalda Trumpa, ktorý vyzval na dočasný zákaz vstupu moslimov na územie Spojených štátov. Prejav Obamu bol jednou z jeho posledných šancí prilákať pozornosť miliónov Američanov pred novembrovými voľbami nového prezidenta, ktorý nastúpi do Bieleho domu na budúci rok v januári. 

Barack Obama
Zdroj: SITA

Obama: USA budú militantov Daeš prenasledovať a zničia ho

Prezident USA Barack Obama predniesol dnes v Kongrese svoj posledný prejav o stave Únie, keďže na budúci rok odchádza z úradu. V prejave si dovolil povedať niekoľko štipľavých poznámok na adresu republikánskych prezidentských kandidátov, napísala tlačová agentúra AP.

Obama uviedol, že svet sa pozerá na Spojené štáty, ako budú riešiť hrozby na Blízkom východe a v iných častiach planéty. Vyhlásil, že reakciou USA musí byť čosi viac než výzvy "na kobercové bombardovanie civilistov". Prezident dodal, že tie síce dobre vyznejú v televízii, ale neobstoja v skúške na svetovej scéne. Jeho poznámky boli namierené na republikánskych kandidátov vrátane Teda Cruza, ktorý vyhlásil, že by podnikol kobercové bombardovanie militantnej organizácie Daeš. Donald Trump sa vyjadril podobne bombasticky. 

"Davy bojovníkov na pickupoch a vyšinuté duše plánujúce útoky v bytoch či garážach predstavujú nesmierne nebezpečenstvo pre civilistov a treba ich zastaviť. Ale neohrozia existenciu nášho národa," uviedol Obama. Podľa Obamu "Daeš tvoria zabijaci, fanatici a vyšinuté duše". Zopakoval svoj výrok, že USA ich budú prenasledovať a zničia ich. 

Obama spomenul v prejave prvýkrát aj chytenie líbyjského militanta obvineného z útokov z roku 2012, pri ktorých zahynuli v Benghází štyria Američania vrátane veľvyslanca. Uväznenie Ahmada Abú Chattalu je podľa Obamu dôkazom, aké odhodlané sú Spojené štáty v boji proti teroristom. 
Šéf Bieleho domu ďalej povedal, že ak chce Kongres skutočne vyhrať vojnu proti Daeš, mal by schváliť rezolúciu s novými právomocami pre boj s terorizmom. 

Obama v poslednom prejave o stave Únie povedal, že Daeš zistí - či už s pomocou Kongresu alebo bez jeho pomoci - že ak pôjde po krku Američanom, Američania pôjdu po krku militantom z Daeš. Obama dodal, že to možno bude trvať určitý čas, ale USA majú dobrú pamäť a neobmedzený dosah. 

Americký prezident povedal, že al-Káida aj IS predstavujú pre Američanov "priamu hrozbu". Upozornil však, že USA sa nemôžu snažiť vybudovať nanovo každú krajinu, ktorá je v kríze. "Je to návod na maléry a umieranie Američanov," vyhlásil. 

Barack Obama
Zdroj: SITA

Tí, čo pochybujú o globálnom otepľovaní, zostanú osamotení

Prezident sa venoval aj téme globálneho otepľovania, napísala tlačová agentúra AP. 
Obama vyhlásil, že tí, čo sa pokúšajú spochybniť zistenia vedy o klimatických zmenách, skončia ako "veľmi osamelí" ľudia. Obama zdôrazňoval v prejave svoje snahy v boji proti globálnemu otepľovaniu. Podľa neho tí, čo o ňom pochybujú, nakoniec zostanú sami - proti armáde, väčšine firiem, väčšine Američanov a takmer všetkým vedcom. 

Prezident dodal, že 200 štátov po celom svete sa zhodlo, že klimatické zmeny sú problémom, ktorý treba riešiť. Zmienil sa o významnej globálnej klimatickej dohode, ktorú USA a ďalšie krajiny dosiahli vlani v decembri v Paríži. Obama uviedol, že investovanie do riešení problémov súvisiacich so zmenami klímy je aj šancou pre americké firmy vyrábať "energiu budúcnosti". A spomenul technológie pre veterné a solárne elektrárne. 

Barack Obama
Zdroj: SITA

"Verím v zmenu USA, lebo verím vo vás," vyhlásil Obama na záver prejavu

Obama v poslednom prejave zdôraznil, že zákonodarcovia musia riešiť veľké problémy bez ohľadu na to, kto sa stane budúcim prezidentom. Ide napríklad o to, ako poskytnúť ekonomickú príležitosť každému Američanovi, ako zaistiť, aby technológie pracovali v prospech ľudí a aby boli Spojené štáty bezpečné, alebo ako zlepšiť politickú klímu. 

Prezident Obama vyzval vo svojom poslednom prejave o stave Únie, aby sa napravil nefungujúci prisťahovalecký systém, aby boli deti ochraňované pred násilím páchaným strelnými zbraňami a aby sa zvýšila minimálna mzda. 

Tieto výzvy ukázali, aký polarizovaný je Washington. Demokrati totiž jeho slovám nadšene aplaudovali a jasali, ale republikáni zostali pokojne sedieť v kreslách, niektorí ani nezatlieskali. 
Keď však Obama chválil ozbrojené sily, všetci vstali a nadšene skandovali. 

Prvá dáma Michelle Obamová bola v Kongrese takisto prítomná. Jej oblečenie slnečnej žltej farby a bez rukávov odrážalo rovnaký optimizmus, s akým sa celkovo Obama prihováral Kongresu a verejnosti. Vedľa Obamovej však bolo prázdne sedadlo - symbolizovalo všetky obete, zabité v USA strelnými zbraňami. 

Prezident USA Barack Obama uzavrel svoj posledný prejav o stave Únie energickým vyhlásením, že verí v budúcnosť Spojených štátov. "Verím v zmenu, pretože verím vo vás," vyhlásil Obama a vyslúžil si ovácie postojačky.

"Preto tu stojím s toľkou dôverou, ako ešte nikdy, lebo naša Únia je zdatná." Obama si počas prejavu vyslúžil standing ovation približne desaťkrát, ale iba málo ich bolo v oboch politických táboroch. 


Galéria

Barack Obama Barack Obama Barack Obama Barack Obama Barack Obama

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články