°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

Z parlamentu sa stala bojová zóna: Opozícia použila slzný plyn, útočila aj na políciu!

Opozičné protesty v Kosove
Opozičné protesty v Kosove
Zdroj: SITA
17.11.2015 16:22

PRIŠTINA – Kosovská opozícia dnes použila opäť slzotvorný plyn a paprikový sprej na zasadnutí parlamentu v Prištine a pred jeho budovou útočila na políciu kameňmi a farbou. Informovala o tom agentúra AP s tým, že to bol ďalší pokus tamojšej opozície prinútiť vládu, aby odstúpila od nedávno podpísaných dohôd so Srbskom a Čiernou horou.


Albin Kurti, opozičný líder a predseda Strany Vetëvendosje (Sebaurčenie), použil dnes voči ministrom slzotvorný plyn, v dôsledku čoho museli z hlavnej zasadacej miestnosti evakuovať prítomných poslancov. Pred budovou parlamentu zasa polícia slzotvorným plynom rozháňa zhromaždených aktivistov útočiacich kameňmi a farbou, ktorí sa snažili preniknúť do objektu. Agentúra AP informovala o porozbíjaných oknách na parlamente a členoch poriadkovej polície, ktorí boli obliati ružovou farbou.

Opozičné protesty v Kosove
Zdroj: SITA
 

Kosovská polícia prerušila v uplynulých dvoch mesiacoch rokovanie parlamentu už niekoľkokrát. Vyjadruje tak protest proti dohode medzi kosovskou vládou a Srbskom, ktorá dáva oblastiam so srbskou väčšinou obyvateľov širšie právomoci. Opozícia tiež nesúhlasí s ďalšiu dohodou, ktorá vymedzuje hranice s Čiernou Horou. Srbsko odmieta uznať Kosovo, ktoré sa od neho jednostranne odtrhlo v roku 2008, pristúpilo však na normalizáciu vzájomných vzťahov. Výmenou za to EÚ súhlasila so začatím prístupových rokovaní so Srbskom.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články