Teroristické útoky ochromili hlavné mesto Libanonu: Veľký počet obetí, hlási sa Islamský štát | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Teroristické útoky ochromili hlavné mesto Libanonu: Veľký počet obetí, hlási sa Islamský štát

Foto z miesta činu
Foto z miesta činu
Zdroj: SITA
12.11.2015 23:01

BEJRÚT - Svet sa dnes spamätáva z ďalšieho teroristického útoku, ktorý zrejme súvisí s vojnou v Sýrii.


Najmenej 41 mŕtvych a vyše 200 zranených si vyžiadali dva samovražedné bombové útoky v libanonskej metropole Bejrút. Informovala o tom panarabská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na libanonské ministerstvo zdravotníctva.

Foto z miesta činu
Zdroj: SITA

Spravodajská stanica BBC informovala, na mieste útokov sa našlo aj telo tretieho atentátnika, ktorý však výbušniny neaktivoval. K výbuchom došlo na južnom bejrútskom predmestí Burdž Baražná, ktoré je baštou šiitského militantného hnutia Hizballáh.

Podľa L'Orient le Jour boli pripravení zaútočiť pôvodne štyria atentátnici, ale podarilo sa to iba dvom z nich. Jedného sa podarilo zneškodniť a štvrtý je zrejme na úteku. Polícia celú štvrť uzavrela a na mieste je množstvo vojakov.

Foto z miesta činu
Zdroj: SITA

Obyvatelia predmestia uviedli, že keď sa ľudia zhromaždili na mieste prvého výbuchu, nasledoval ďalší. "Bolo to ako zemetrasenie," povedal pre agentúru DPA jeden z miestnych obyvateľov.  Členovia Hizballáhu a libanonskí vojaci po útokoch vyzývali ľudí, aby opustili ulice, keďže sa obávali ďalších výbuchov. Miestne nemocnice požiadali obyvateľov, aby prišli darovať krv.

Agentúra AFP napísala, že bejrútske štvrte ovládané Hizballáhom boli od júla 2013 do vlaňajšieho februára terčami ôsmich atentátov. Hizballáh je spojencom Sýrie a jeho členovia tam bojujú po boku sýrskej armády.

Libanon je ochromený dlhou politickou krízou, kvôli ktorej je okrem iného od vlaňajšieho mája bez prezidenta. Parlament po ročnej odmlke začal dnes pracovať. Podľa agentúry Reuters však bola aj pri dnešnom rokovaní zjavná veľká rozdelenosť politického poľa. Poslanci jednej strany zo sály odišli, najproblematickejšie otázky na program ani neboli dané.

Hizballáh bojuje v sýrskom konflikte na strane tamojšieho prezidenta Bašára Asada. Sýrske protivládne povstalecké skupiny opakovane hrozili, že zaútočia na bašty Hizballáhu.

Dnešné útoky sa odohrali len niekoľko hodín po tom, čo Asadova armáda s podporou bojovníkov Hizballáhu dobyla späť strategické významné mesto Hadár v severosýrskej provincii Aleppo, ktoré doteraz ovládali militanti z organizácie Islamský štát (IS). V utorok sýrska armáda prelomila obliehanie dôležitej leteckej základne Kuwajris ležiacej 30 kilometrov východne od mesta Aleppo.

K bombovým útokom v Bejrúte sa prihlásil Islamský štát

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k dnešným dvom bombovým útokom v libanonskej metropole Bejrút, informovala agentúra Reuters.
IS vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri uviedol, že jeho členovia vyhodili do vzduchu motorku naloženú výbušninami. Keď sa na mieste zhromaždili ľudia, odpálil sa medzi nimi samovražedný atentátnik. 

"Jeden z našich hrdinských mučeníkov sa vyhodil do vzduchu, pričom zabil 40 ľudí a 200 ďalších zranil," citovala z vyhlásenia IS agentúra DPA. Aj panarabská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na libanonské ministerstvo zdravotníctva uviedla, že bombové útoky si vyžiadali najmenej 41 mŕtvych a vyše 200 zranených. Spravodajská stanica BBC k tomu doplnila, na mieste útokov sa našlo aj telo tretieho atentátnika, ktorý však výbušniny neaktivoval. 

Foto z miesta činu
Zdroj: SITA

Foto z miesta činu
Zdroj: SITA


Galéria

Foto z miesta činu Foto z miesta činu Foto z miesta činu Foto z miesta činu Foto z miesta činu Foto z miesta činu Foto z miesta činu Foto z miesta činu

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TASR, SITA
FOTO: SITA,
VIDEO: Youtube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články