Poľská premiérka: Nedeľňajšie voľby sú výberom medzi normálnosťou a fanatizmom | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Poľská premiérka: Nedeľňajšie voľby sú výberom medzi normálnosťou a fanatizmom

Ewa Kopaczová
Ewa Kopaczová
Zdroj: SITA
21.10.2015 18:54

VARŠAVA - Nedeľňajšie parlamentné voľby v Poľsku budú výberom medzi normalitou a fanatizmom, povedala dnes premiérka Ewa Kopaczová. Varovala pred hlasovaním za hlavnú poľskú pravicovú stranu Právo a spravodlivosť (PiS), informovala tlačová agentúra PAP.


Kopaczová hovorila v športovej aréne v severopoľskom meste Ostróda, kde prirovnala voľby k futbalovému zápasu medzi svojou vládnucou Občianskou platformou (PO) a jej euroskeptickým protivníkom, pravicovou PiS. Jej strana je podľa nej "tím súperiaci o prvú európsku ligu", zatiaľ čo PiS "chce hrať v regionálnej lige na okraji Európy".

"Tento zápas musí vyhrať tím..., ktorý chce hrať v európskej lige," zdôraznila premiérka vyzývajúc voličov, aby podporili PO. Kopaczová zopakovala, že predvolebná kampaň PO sa sústredila na hospodársky rast a vyššie mzdy. Osobitne upozornila na to, že ekonomický rast je investičný magnet, a zdôraznila, že investície prinášajú zamestnanosť.

"Počas uplynulých ôsmich rokov sme budovali ekonomickú silu," vyhlásila premiérka a dodala, že Poľsko "si zaslúži vyrovnať sa Západu v infraštruktúre". PiS sa podľa nej usiluje o absolútny zákaz interrupcií, novú ústavu a súdy, ktoré by počúvali vládu. Kopaczová varovala pred podporou tejto strany a zdôraznila, že hlasy pre okrajové zoskupenia, ktoré sú "ledva na prahu parlamentu", budú fakticky hlasmi pre PiS, informovala PAP.

"Dňa 25. októbra si budeme vyberať medzi dvoma predstavami Poľska: slobodnou, proeurópskou krajinou, v ktorej sú všetci rešpektovaní... alebo Poľskom opísaným v návrhu ústavy (autorom je Pis, poznámka PAP) - krajinou, v ktorej si ženy a muži nie sú rovní, v ktorej znásilnená 15-ročná bude musieť porodiť a v ktorej je nezávislosť súdnictva spochybňovaná," citovala premiérku PAP.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články