Pápež František vyzýva katolícku cirkev: Potrebuje ozdravnú decentralizáciu | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Pápež František vyzýva katolícku cirkev: Potrebuje ozdravnú decentralizáciu

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA
18.10.2015 09:10

VATIKÁN - Pápež František dnes vyzval na "ozdravnú decentralizáciu" moci v rímskokatolíckej cirkvi vrátane zmien v pápežskom úrade a väčších rozhodovacích právomocí pre miestnych biskupov.


Pápež to uviedol na dnešnom slávnostnom zhromaždení pri príležitosti 50. výročia založenia inštitútu biskupskej synody, celosvetového zhromaždenia a príležitostného poradného orgánu zvolávaného pápežmi. Mnohí biskupi sa pritom sťažovali, že synoda sa stala slabým a neefektívnym orgánom, ktorého úlohou je len odobriť už prijaté rozhodnutia.  

Pápež sa však domnieva, že princíp kolegiality pri spravovaní cirkvi, ktorý bol jedným zo záverov 2. vatikánskeho koncilu, doteraz nebol dosiahnutý. Podľa Františka by národné a regionálne biskupské konferencie mali mať viac právomocí pri prijímaní rozhodnutí týkajúcich sa ich veriacich, nie obracať sa na Rím a čakať rozhodnutie, ktoré bude vyhovovať všetkým. "V tomto smere cítim potrebu napredovať smerom k ozdravnej decentralizácii," uviedol pápež.  

František sa vo svojom príhovore prihlásil aj k odkazu sv. Jána Pavla II., ktorý ako prvý začal hľadať novú formu vykonávania pápežského úradu tak, aby bol otvorenejší novej situácii a zároveň nerezignoval na podstatné rysy svojho poslania.

Biskupská synoda bude vo Vatikáne zasadať do budúcej nedele. Jej hlavným poslaním je diskusia o tom, ako sa môže cirkev lepšie postarať o katolícke rodiny v čase, keď rastie rozvodovosť a klesá počet párov uzatvárajúcich manželstvo, ako pomôcť homosexuálom nájsť si svoje miesto v cirkvi či riešiť problémy rozvedených, ktorí uzavreli civilný sobáš a nemôžu prijímať eucharistiu. Konzervatívnejší z radov duchovných trvajú na cirkevnej doktríne o neporušiteľnosti manželstva, kým tí pokrokovejší sa snažia o dosiahnutie milosrdnejšieho prístupu k riešeniu rodinných problémov, doplnila AP.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články