Veľká výzva Rusku od štátov koalície na čele s USA: Prestaňte s útokmi na sýrsku opozíciu | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Veľká výzva Rusku od štátov koalície na čele s USA: Prestaňte s útokmi na sýrsku opozíciu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA
02.10.2015 10:37

ANKARA - Turecko a jeho partneri v Spojenými štátmi vedenej koalícii proti Islamskému štátu (IS) vyzvali dnes Rusko, aby prestalo s útokmi na sýrsku opozíciu a sústredilo sa na islamistických militantov. Vyjadrili aj hlboké znepokojenie z náletov uskutočňovaných Moskvou na sýrskom území.


V spoločnom vyhlásení Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Nemecko, arabské štáty Perzského zálivu a Turecko označili kroky Ruska za "ďalšiu eskaláciu" konfliktu a vyjadrili obavy, že to môže viesť k nárastu extrémizmu. 

Vyslovili tiež hlboké znepokojenie z nárastu ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii a osobitne z útokov, ktoré ruské lietadlá podnikajú na mestá Hamá, Homs a Idlib. Tie podľa nich viedli k civilným obetiam na životoch a pritom nezasiahli pozície Dáišu (Islamského štátu). 

Agentúra Reuters konštatuje, že rozhodnutie Ruska zasiahnuť do vývoja v Sýrii vyslaním svojich lietadiel, ktoré bojujú na strane armády prezidenta Bašára Asada, ako aj narastajúci vojenský vplyv Iránu by mohli byť zlomom v konflikte. 

Do Sýrie sa vo štvrtok presunuli stovky iránskych vojakov, aby sa pridali k sýrskej armáde pri pozemnej ofenzíve. Libanonské zdroje vo štvrtok pripustili, že občianska vojna v Sýrii tak získava regionálny i globálny rozmer. 

Puškov: Ruská operácia v Sýrii bude trvať tri až štyri mesiace

Rusko sa domnieva, že jeho nálety v Sýrii budú trvať tri až štyri mesiace. Pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1 to dnes uviedol predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov. Potvrdil tiež, že ruské ozbrojené sily v Sýrii sa nezúčastnia na pozemnej bojovej operácii. 

Kremeľský poradca Sergej Ivanov pred časom priznal, že operácia na Blízkom východe má časový rámec, pričom ho však nespresnil - podobne ako ani typy jednotiek, ktoré sa na nej zúčastnia, ani ich počet. Neskôr predsedníčka Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková pripomenula, že časový rámec rozmiestnenia ruských vojsk v Sýrii určí prezident v súlade so zákonom o obrane.

Ruské bojové letectvo od stredy v Sýrii podniká nálety na pozície extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), pričom podľa údajov ministerstva obrany ruské lietadlá zasiahli už viac ako desať cieľov. Zničená bola napríklad továreň na výrobu výbušnín, veliteľské stanovište v horách, ako aj sklad zbraní. Terče útokov sa určujú na základe údajov rozviedky oboch štátov. V súvislosti s ruskými náletmi sýrska opozícia i jej západní spojenci obvinili Rusko z útokov na pozície opozičných povstalcov blízkych Západu. Podľa ich informácie tieto nálety spôsobili aj straty na životoch z radov civilistov. 

Ruský prezident Vladimir Putin však vo štvrtok vyhlásil, že správy o civilistoch zabitých pri ruských náletoch v Sýrii sú "informačným útokom".  Ruské vzdušné sily v ten deň oznámili, že analýza dát, ktorú vykonalo Rusko po náletoch svojich vzdušných síl v Sýrii, ukázala, že ruské lietadlá zasahujú výlučne ciele IS.

Verziu Moskvy však spochybňujú americkí predstavitelia a politici, ale aj sýrski vzbúrenci, ktorí tvrdia, že ruské lietadlá zasiahli oblasti ovládané z väčšej časti alianciou vzbúreneckých skupín, ktorú - na rozdiel od Islamského štátu - podporujú spojenci USA vrátane arabských štátov a Turecka.    

Turecko a jeho partneri v Spojenými štátmi vedenej koalícii proti IS dnes Rusko vyzvali, aby prestalo s útokmi na sýrsku opozíciu a sústredilo sa na islamistických militantov. Vyjadrili aj hlboké znepokojenie z náletov uskutočňovaných Moskvou.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články