Rusi vyzvali USA na spoluprácu v Sýrii: Obama vrátil úder a slovne sa do nich pustil | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Rusi vyzvali USA na spoluprácu v Sýrii: Obama vrátil úder a slovne sa do nich pustil

Barack Obama a Vladimir Putin
Barack Obama a Vladimir Putin
Zdroj: SITA
12.09.2015 08:50

MOSKVA - Rusko včera vyzvalo Spojené štáty na spoluprácu oboch armád, aby sa vyhli "náhodným a neplánovaným incidentom". Výzva prišla v období, keď Moskva uskutočňuje námorné cvičenia pri pobreží Sýrie, čo podľa amerických predstaviteľov znamená, že Rusko posilňuje svoju vojenskú prítomnosť, aby ochránilo sýrskeho prezidenta Bašára Asada.


USA využívajú sýrsky vzdušný priestor na podnikanie leteckých útokov proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a posilnená ruská vojenská prítomnosť zvyšuje pravdepodobnosť, že sa veľmoci a zároveň bývalí nepriatelia z obdobia studenej vojny dostanú do stretu na bojovom poli.

Moskva a Washington tvrdia, že ich spoločným nepriateľom je IS. Rusko však podporuje Asadovu vládu a Spojené štáty tvrdia, že práve Asadovo zotrvávanie pri moci situáciu zhoršuje. Americkí predstavitelia v posledných dňoch upozorňujú, že Rusi zhromažďujú v Sýrii zbrane a vojakov.

V najnovších správach dvaja západní predstavitelia a ruský zdroj uviedli pre tlačovú agentúru Reuters, že Moskva posiela Sýrii vyspelé protilietadlové strely SA-22. Systém budú obsluhovať skôr ruskí vojaci, a nie Sýrčania, dodali západní predstavitelia. Libanonské zdroje uviedli pre Reuters, že niekoľko ruských vojakov sa už teraz zapája do bojových operácií, v ktorých podporujú Asadove sily. Moskva sa odmietla k týmto správam vyjadriť.

Na tlačovej konferencii ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov oznámil, že Rusko posiela výzbroj na pomoc Asadovi v jeho boji proti IS. Minister dodal, že ruskí vojaci sú v Sýrii, ale v prvom rade preto, aby pomohli obsluhovať túto výzbroj a naučili sýrskych vojakov používať ju.

Ruské námorné cvičenia vo východnej oblasti Stredozemného mora boli dlho plánované a sú v súlade s medzinárodným právom, dodal Lavrov. Zdroj blízky ruským námorným silám povedal pre Reuters, že flotila piatich ruských lodí vybavených riadenými strelami sa už vydala na plavbu a bude riadiť manévre v sýrskych vodách.

"Budú cvičiť odrazenie útoku zo vzduchu a bránenie pobrežia, čo znamená paľbu delostrelectva a testovanie protileteckých raketových systémov krátkeho doletu," vysvetlil zdroj a dodal, že cvičenie bolo dohodnuté so sýrskou vládou.

Obama: Rusov pozval Asad, lebo sa bojí straty moci

Americký prezident Barack Obama včera prvýkrát verejne komentoval ruskú vojenskú prítomnosť v Sýrii, keď vyhlásil, že "to vyzerá, akoby sýrsky prezident Bašár Asad pozval ruských vojakov do krajiny, pretože sa obáva, že by mohol prísť o moc".

Obama dodal, že Spojené štáty považujú zintenzívnenie pomoci pre Asada za zlú správu a upozornil, že krok Ruska je odsúdený na neúspech. Uviedol, že USA budú naliehať na Rusko, aby sa vzdalo svojej stratégie v Sýrii. Pripomenul, že pred asi piatimi rokmi ruského prezidenta Vladimira Putina upozornil, že podpora Asada by bola chybou, ktorá povedie len k zhoršeniu situácie. 

Americký prezident uviedol, že pozvanie ruských poradcov a dodávky ruských zbraní do Sýrie svedčia o tom, že Asad je znepokojený vývojom situácie.  Obama opäť pripomenul, že stále existuje možnosť politického urovnania vojenského konfliktu v Sýrii za účasti umiernených a sekulárnych síl, ktoré by mohli vytvoriť koalíciu a obnoviť poriadok v krajine. Upozornil však, že kým je Asad pri moci, politické urovnanie nie je možné.

Za dobrú správu pritom Obama označil fakt, že Rusko uznáva hrozbu, ktorú predstavuje IS. Rusko tvrdí, že podporuje Asadovi vernú sýrsku armádu práve pre to, že ju považuje za najefektívnejšiu silu v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), ktorého postup a bojové úspechy vyvolali chaos nielen v Sýrii, ale aj v susednom Iraku.

Spojené štáty však Asada považujú za časť tohto problému a obviňujú ho, že svojou politikou vytvoril vnútri Sýrie vákuum, čím sa uvoľnilo miesto pre extrémizmus.

Rusi vyzvali USA na


Galéria

Barack Obama a Vladimir

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články