Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Po Slovensku prebehlo kontroverzné referendum aj v Írsku: Účasť lámala rekordy

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

DUBIL - Írski voliči s nadšením odovzdávali v piatok hlasy v referende o legalizácii homosexuálnych manželstiev. Účasť bola vysoká a voliči zrejme hlasovali v prospech takýchto manželstiev - dve desaťročia po tom, čo Írsko dekriminalizovalo homosexualitu ako posledná západoeurópska krajina v roku 1993. Konečné výsledky sa očakávajú v priebehu dnešného popoludnia, informovala tlačová agentúra Reuters.

Hlasovacie miestnosti sa zatvorili v piatok o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ), teda po 15 hodinách hlasovania. Podľa írskej štátnej televíznej a rozhlasovej stanice RTÉ sa zdá, že piatková účasť bola jednou z najvyšších účastí na referende v Írsku - v hlavnom meste Dublin dosiahla pravdepodobne 60 percent. Na neúspešnom ľudovom hlasovaní v roku 2013, ktoré malo zrušiť hornú komoru parlamentu, sa zúčastnilo iba 39 percent voličov.

"Zdá sa, že v mestských oblastiach bola silná účasť voličov, čo by mohlo byť viac prospešné pre tábor podporujúci homosexuálne manželstvá," uviedol Mattie McGrath, jeden z iba dvoch zákonodarcov 166-členného írskeho parlamentu, ktorí robili kampaň proti homosexuálnym manželstvám. Po zatvorení hlasovacích miestností sa nerobil žiaden celoštátny exit poll; prvé výsledky referenda sa očakávajú v priebehu dnešného dopoludnia. Aktivisti za homosexuálne manželstvá takisto vyhlásili, že vysoká účasť voličov je pre nich dobrým znamením.

Manželstvá gejov a lesieb podporujú v Írsku všetky politické strany, veľkí zamestnávatelia a celebrity. Všetci dúfajú, že referendum bude predstavovať symbol premeny krajiny, ktorá bola dlho pokladaná za jednu zo sociálne najkonzervatívnejších v západnej Európe. Vplyvnú katolícku cirkev v Írsku poškodili v posledných rokoch škandály okolo sexuálneho zneužívania detí kňazmi a jej moc v krajine upadala.

Zároveň s tým prišla aj postupná zmena v názoroch verejnosti. Prieskumy verejnej mienky pred referendom naznačovali, že návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev prejde v pomere 2 ku 1 - Írsko by sa teda stalo prvou krajinou na svete, ktorá rozhodne o legalizácií sobášov gejov a lesieb na základe referenda. Írsko už pred štyrmi rokmi zlegalizovalo registrované partnerstvá dvojíc rovnakého pohlavia.

Na Slovensku sa referendum o rodine konalo 7. februára.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu