°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Polícia vyháňala Rómov z osady: Proti kočovníkom plynovou bombou!

Polícia použila plynové bomby
Polícia použila plynové bomby
Zdroj: foto: tv joj
21.11.2014 08:30

ESSEX – V anglickom mestečku vysťahovali miestnych kočovníkov. 85 rómskych rodín vlastní pôdu, no z miesta bydliska ich surovo vyhodili. Mnoho detí tak skončí na ulici bez strechy nad hlavou. Kočovníci tvrdia, že sú obeťami rasizmu. Súdy rozhodli, na rad prišla výkonná sila.


Desiatky policajtov sa vybrali do lokality Dale farm, aby doslova vyhnali ľudí zo svojich chatrčí. Na pomoc bezmocným prišli nekočujúci aktivisti. „Dostanú sa dnu, sú zlí,“ opisuje malé dievčatko. „Nás, kočovníkov, nikdy nezlomia, nikdy. Skúšali nás odohnať, dávali nám tehly a omietku, ale to nie je naša kultúra. Nikdy ich neuznáme. Nikdy by som nešla bývať do domu, bola by som izolovaná, nie som na to zvyknutá. Moje deti by to nezniesli. Sme zvyknutí, že je rodina spolu. Bývať v dome vedľa vidiečana, ktorý nemá rád kočovníkov, ako by sme vychádzali? Len čo sa kočovník nasťahuje do domu, začne dostávať výhražné listy,“ cituje obyvateľku osady TV Joj.

 

Polícia vyháňala Rómov z
Zdroj: foto: tv joj

Agresia sa stupňovala, ťažkoodenci mierili do lokality a pod hrozbou násilia vyháňali ľudí zo svojich príbytkov. „Gayovia majú práva, lesby majú práva, ale Rómovia nemajú žiadne práva. Tuším aj mimozemšťania by mali práva,“ povedala mladá Rómka. Miestni sú v šoku. Prežívajú chvíle smútku a strachu. Z chudobných domovov ich vyhodili priamo na ulicu. 

Polícia vyháňala Rómov z
Zdroj: foto: tv joj

Polícia vyháňala Rómov z
Zdroj: foto: tv joj

Nepríjemná situácia vyvrcholila tým, že polícia použila plynové bomby. Pomedzi horiace objekty bolo počuť krik a plač. Kočovníkom prišli na pomoc aktivisti, ktorí hádzali do policajtov kamene. „Nesprávajú sa ku nám ako k ľudským bytostiam. Nie je možné, že len tak niekoho zrazíte na zem, začnete ho škrtiť a odkopnete z cesty,“ opisuje obyvateľka.

Polícia pozatýkala všetkých obrancov. Kočovníci nakoniec prehrali a svoje príbytky museli opustiť.   

Polícia vyháňala Rómov z
Zdroj: foto: tv joj


Galéria

Polícia vhadzovala plynové bomby

Nástroje k článkuZDROJ: miš
FOTO: Tv Joj

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články