Merkelová prijala v Berlíne Gorbačova | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Merkelová prijala v Berlíne Gorbačova

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA
10.11.2014 19:52

BERLÍN - Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prijala dnes, deň po 25. výročí pádu Berlínskeho múru, v metropole znovuzjednoteného Nemecka bývalého sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova (83).


Skratku "Gorbi" priezviska štátnika, ktorý sa do veľkej miery zaslúžil o znovuzjednotenie Nemecka, skandovali tisícky účastníkov nedeľňajších osláv pri Brandenburskej bráne v Berlíne. Michail Gorbačov v priebehu série víkendových spomienkových podujatí varoval Západ s ohľadom na reakcie na súčasnú krízu na Ukrajine, že sa svet ocitol opäť na hrane studenej vojny. Zároveň avizoval, že sa pri stretnutí s Angelou Merkelovou chce v súvislosti s ukrajinskou krízou postaviť za kroky prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina.

Hovorca spolkovej vlády Steffen Seibert ešte pred prijatím hosťa v Úrade spolkovej kancelárky zdôraznil, že ide o dôverné stretnutie, o ktorého obsahu nebudú médiám poskytnuté žiadne detailnejšie informácie, píše tlačová agentúra DPA. Podľa rovnakého zdroja hovorca nevylúčil, že sa bude na schôdzke hovoriť aj o kríze na Ukrajine. Seibert súčasne ocenil príspevok laureáta Nobelovej ceny za mier k znovuzjednoteniu Nemecka. "My v Nemecku sme nezabudli na jeho zásluhy v období glasnosti a perestrojky, jeho zásluhy na ukončení studenej vojny a na dosiahnutí jednoty Nemecka pokojnou cestou," uviedol.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články