°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

V prípade odsúdeného vojnového zločinca Biszka (92) pokračuje vyšetrovanie

Béla Biszku v roku 2006
Béla Biszku v roku 2006
Zdroj: TASR
01.07.2014 15:15

BUDAPEŠŤ - V prípade niekdajšieho maďarského komunistického ministra vnútra a predstaviteľa štátostrany Bélu Biszka, ktorého v máji odsúdil za vojnové zločiny prvostupňový súd, predĺžila prokuratúra vyšetrovanie, uviedol dnes denník Magyar Hírlap.


Hovorkyňa budapeštianskej hlavnej prokuratúry Bettina Bagolyová povedala, že toto samostatné vyšetrovanie na základe žalôb podaných proti Biszkovi teraz predĺžili o ďalšie dva mesiace.

Prokuratúra podľa nej vedie vyšetrovanie voči neznámej osobe s podozrením z trestných činov núteného vypočúvania, protiprávneho zadržiavania osôb a protištátnych trestných činov. 

Budapeštiansky súd 13. mája uznal exministra za vinného z podnecovania k vojnovým zločinom po potlačení revolúcie v roku 1956. Okrem odňatia slobody na štyri a pol roka zakázal tomuto v súčasnosti už 92-ročnému mužovi výkon verejných funkcií na ďalších 20 rokov.

Béla Biszku ako šéf rezortu vnútra riadil v roku 1956 čistky po krvavom potlačení maďarskej revolúcie. Úloha, ktorú zohral pri potlačení revolúcie, bola podľa prokurátora na základe Ženevských konvencií vojnovým zločinom. Obžaloba sa okrem iného vzťahovala na dva prípady streľby do davu, ku ktorým došlo v roku 1956 v Budapešti a Salgótarjáne.

Bélu Biszka zadržali v septembri 2012, pričom počas domovej prehliadky u neho našli aj nelegálne držanú muníciu.


Galéria

Béla Biszku v roku Béla Biszku v máji Béla Biszku v máji

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články