Kozmická raketa Sojuz úspešne odštartovala na ISS | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Kozmická raketa Sojuz úspešne odštartovala na ISS

Kozmická raketa Sojuz úspešne odštartovala na ISS
Kozmická raketa Sojuz úspešne odštartovala na ISS
Zdroj: SITA
26.03.2014 07:38

MOSKVA - Ruská kozmická raketa Sojuz v utorok úspešne odštartovala z kazašského kozmodrómu Bajkonur. Trojčlennú rusko-americkú posádku dopraví na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), informovala dnes tlačová agentúra AP.


Štart rakety sa uskutočnil presne podľa plánu o 3.17 h miestneho času (22.17 h SEČ v utorok). Posádku stroja tvoria ruskí kozmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Artemjev a americký astronaut Steve Swanson z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Úlohou misie je dopraviť a ukotviť kozmickú loď na ISS za menej než šesť hodín po štarte rakety. Na obežnej dráhe Zeme by posádka mala zostať šesť mesiacov. Trojicu mužov na ISS privíta Japonec Koiči Wakata, Američan Rick Mastracchio a Rus Michail Ťurin.

Súčasná posádka ISS je vo vesmíre od novembra minulého roka, pričom Wakata je vôbec prvým japonským veliteľom stanice. Misia TMA-12M je v poradí 121. letom kozmickej rakety Sojuz do vesmíru. Prvá misia tohto stroja sa uskutočnila v roku 1967.


Galéria

Kozmická raketa Sojuz úspešne Kozmická raketa Sojuz úspešne Kozmická raketa Sojuz úspešne Kozmická raketa Sojuz úspešne Kozmická raketa Sojuz úspešne

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články