Maďarsko sa kajá: Prvýkrát sa ospravedlnilo za účasť na holokauste | Topky.sk

Piatok, 17. august 2018. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Maďarsko sa kajá: Prvýkrát sa ospravedlnilo za účasť na holokauste

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
24.01.2014 19:14

NEW YORK/ BUDAPEŠŤ - Maďarsko sa na pôde Organizácie Spojených národov v New Yorku po prvý raz ospravedlnilo za svoju účasť na holokauste počas druhej svetovej vojny, a to ústami veľvyslanca pri OSN Csabu Körösiho. Informovali o tom tlačové agentúry MTI a APA.


Podľa diplomatových slov je 70. výročie holokaustu maďarských židov príležitosťou na konfrontáciu s minulosťou a ospravedlnenie. 

Körösi tlmočil príslušné posolstvo vlády z Budapešti na tlačovej konferencii i na neskoršej vernisáži výstavy pri príležitosti spomínaného výročia, ktorú otvorili vo štvrtok večer miestneho času v newyorskom sídle OSN. 

V zmysle posolstva sa maďarský štát previnil v období holokaustu, a to na jednej strane tým, že neochránil pred skazou vlastných občanov, na strane druhej potom napomáhaním k ich genocíde a zabezpečením materiálnych zdrojov pre jej vykonanie. 

Ambasádor pripomenul, že maďarská vláda vyhlásila rok 2014 za Pamätný rok holokaustu, v rámci ktorého sa bude konať nielen v Budapešti, ale aj ďalších mestách krajiny celý rad spomienkových akcií.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre komunikáciu Peter Launsky-Tieffenthal na vernisáži výstavy Spomienka na holokaust v Maďarsku zdôraznil nutnosť boja proti etnickej a náboženskej nenávisti, vrátane antisemitizmu.

Podľa jeho slov je mimoriadne dôležité pripomenúť si bezpríkladnú genocídu stoviek tisícok maďarských občanov počas holokaustu, aby sa dalo ešte úspešnejšie predísť opakovaniu podobného vyvražďovania.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články