Čína ide na Mesiac: Sonda s prieskumným vozidlom odštartuje v decembri | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Čína ide na Mesiac: Sonda s prieskumným vozidlom odštartuje v decembri

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
26.11.2013 17:21

PEKING - Čína začiatkom decembra vyšle do vesmíru lunárnu sondu vybavenú šesťkolesovým vozidlom, ktoré bude skúmať geologickú štruktúru Mesiaca. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na čínske úrady.


Posledné prípravy na štart sondy Čchang-e 3, pomenovanej po čínskej mesačnej bohyni, v súčasnosti prebiehajú v kozmodróme Si-čchang v južnej Číne.

Sonda má absolvovať mäkké pristátie v oblasti Sinus Iridum, "Zálivu dúhy" na privrátenej strane Mesiaca. Miesto bolo zvolené s ohľadom na relatívne plochý terén vhodný na pohyb prieskumného vozidla Jü-tchu, ktoré sa po pristátí oddelí od nosného robotického modulu.

Jü-tchu bude približne tri mesiace odoberať vzorky z mesačného povrchu so zameraním na prieskum tamojších prírodných zdrojov.  

Čína odštartovala svoj program lunárneho výskumu v roku 2007 štartom automatickej družice Čchang-e 1, po ktorej v roku 2010 nasledovala misia Čchang-e 2. Obe sondy vykonávali prieskumné úlohy z obežnej dráhy Mesiaca.

Už v roku 2003 sa Čína stala treťou krajinou sveta po Rusku a USA, ktorá vlastnými silami vyslala do vesmíru svojho astronauta.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články