Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Prieskum ukázal, že väčšina Britov by chcela zostať v EÚ

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

LONDÝN - Ak by sa britskému premiérovi Davidovi Cameronovi podarilo dohodnúť nové pravidlá spolužitia Británie s Európskou úniou (EÚ), väčšina Britov by bola za zotrvanie svojej krajiny v Únii. Ukázali to dnes výsledky prieskumu verejnej mienky, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Britský premiér v januári sľúbil, že ak konzervatívci zvíťazia vo voľbách naplánovaných na rok 2015, vyhlási do konca roku 2017 referendum o zotrvaní Británie v EÚ. Ešte pred tým sa ale pokúsi rokovať s EÚ o výhodnejšom postavení Británie v rámci európskej dvadsaťosmičky.

Niektoré predchádzajúce prieskumy verejnej mienky naznačili, že ak by sa Briti mali rozhodnúť dnes, pravdepodobne by hlasovali za vystúpenie z EÚ. Z najnovšieho prieskumu, ktorý realizovala agentúra YouGov pre denník Sun vyplýva, že Cameron by sa mohol presvedčiť väčšinu voličov, aby hlasovali za zotrvanie v Únii, ak sa mu podarí uzavrieť s EÚ novú dohodu.

Za zotrvanie v EÚ by v prípade novej dohody hlasovalo 52 percent Britov, 43 percent by bolo za odchod z EÚ, 16 percent sa ešte nerozhodlo a štyri percentá by vôbec nehlasovali.

Na otázku, ako by hlasovali, keby sa referendum konalo ešte pred Cameronovým vstupom do nových rokovaní s EÚ, by 39 percent hlasovalo za zotrvanie Británie v Únii a 39 by bolo proti.

"Súhlas so zotrvaním v EÚ je krehký ako vianočná oblátka," povedal minulý týždeň Cameron a dodal, že jeho európsky reformný plán má obrovskú podporu voličov, ako aj predstaviteľov veľkých obchodných spoločností.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu