Streda, 22. marec 2023. Meniny má Beňadik, Benedikt, zajtra Adrián.

Takýto kolos Zem ešte neniesla: Otvorili najväčšiu budovu sveta!

Najväčšia budova svetaGaléria fotiek (4)
Najväčšia budova sveta
Zdroj: SITA

PEKING – Najvyššia budova sveta stojí v Dubaji, avšak najväčšiu budovu sveta otvorili v Číne, informovala dnes agentúra Associated Press. Zvlnený multifunkčný kolos zo skla a ocele, ktorého architektúru inšpirovali morské vlny a letiace čajky, stojí v hlavnom meste čínskej provincie S'-čchuan.


Okrem obchodov, kancelárií a zimného klziska je v ňom aj falošná oceánska pláž pre 6000 ľudí - so západom a východom slnka na obrovskej LED obrazovke. Mamutiu budovu New Century Global Center otvorili 28. júna vo vyše 14-miliónovom veľkomeste Čcheng-tu, ktoré trápi chronický smog. Návštevníci centra však nemusia mať obavy, umelé slnko zabezpečuje budove osvetlenie i príjemnú teplotu nepretržite 24 hodín denne.7

Americký Pentagón by sa do čínskeho centra s podlahovou plochou 1,7 milióna štvorcových metrov zmestil trikrát a budova opery v austrálskom Sydney 20-krát, informoval americký server nbcnews.com. A dodal, že centrum postavili za tri roky. Projekt New Century ukázal, že sa hospodársky rast Číny rozšíril z blahobytnejších východných a južných regiónov na západ. Projekt podporovaný miestnymi úradmi má všetko pod jednou strechou: dva päťhviezdičkové hotely, kino IMAX so 14 premietacími sálami, reštaurácie, vodný park a najväčšie nákupné centrum v juhovýchodnej Číne.

Najväčšia budova sveta
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA

Hneď vedľa vyrastie Centrum moderného umenia v Čcheng-tu, ktoré navrhla svetoznáma architektka Zaha Hadid. Mesto tiež plánuje rozšíriť do roku 2020 dve súčasné línie metra na desať a vybudovať nové letisko.

Noviny South China Morning Post citovali jedného z miestnych obyvateľov, ktorý povedal: "Číňania sa vždy usilujú o... to najväčšie. Najväčšie v Číne, najväčšie v Ázii alebo najväčšie na svete... Zamysleli sa však niekedy nad kúpnou silou obyvateľstva?"

Takýto kolos Zem ešte neniesla: Otvorili najväčšiu budovu sveta! 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články