°C

Nedeľa, 17. január 2021. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

Čierny deň na Wall Street: Google prišiel za 8 minút o 24 miliárd!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: itproportal.com
20.10.2012 07:15

SAN FRANCISCO - Štvrtok 18. októbra sa zapíše ako čierny deň do histórie internetového giganta Google. Dočkal sa totiž poriadne studenej sprchy v podobe 20-percentnej straty po tom, ako omylom zverejnil správu o hospodárení o niekoľko hodín skôr. Táto udalosť spôsobila na trhoch chaos.


Osudná chyba pripravila Google o 24 miliárd dolárov (cca 18,5 miliárd eur), a to za rekordných osem minút. Čistý zisk firmy, ktorej hodnota bola ešte donedávna odhadovaná na 249 miliárd dolárov (191,5 miliárd eur), tak klesol o dvadsať percent na 2,18 miliardy.

Čierny deň na Wall
Zdroj: Topky.sk

Prepad akcií je spôsobený tým, že spoločnosť získala z internetovej reklamy za jeden klik menej než v rovnakom období vlani. Hoci tržby v treťom kvartáli medziročne stúpli, z celkového hľadiska ide o pokles. Na príčine je aj výrobca mobilných telefónov Motorola Mobility, ktorého Google pred viac ako rokom kúpil za 12,5 miliardy. Vývoj nového telefónu s operačným systémom Android ho totiž stojí viac, ako pôvodne očakával.

Akcie Google sa po predložení výsledkov, ktoré mali byť zverejnené až po zatvorení burzy, teda po 22.00 h SELČ, prepadli o deväť percent. Koncern sa zatiaľ nevyjadril, prečo bola správa zverejnená skôr, podľa všetkého ale išlo o nedopatrenie.

Predbežné informácie hovoria o tom, že za všetkým stojí chicagská tlačiareň R.R. Donnelley. "Dnes ráno nás informovali o tom, že výsledky, ktoré ešte nie sú finálne, omylom zverejnili bez našej autorizácie," stojí vo vyhlásení Google. Akcie firmy boli na jej vlastnú žiadosť pozastavené až dovtedy, kým sa nezistí, čo sa presne stalo.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR, np, Daily Mail
FOTO: itproportal.com, Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články