Sólymos súhlasí so zákazom chovu zvierat na kožušiny: Antošová tento postoj víta | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Sólymos súhlasí so zákazom chovu zvierat na kožušiny: Antošová tento postoj víta

Eva Antošová
Eva Antošová
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
05.09.2019 16:30

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady SR Eva Antošová (SNS) víta, že minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) súhlasí so zákazom veľkochovu zvierat na kožušiny a pripomína, že zákon s takýmto cieľom predložila na septembrovú schôdzu. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.


"Cieľom SNS je, aby sa Slovenská republika zaradila medzi vyspelé západné štáty, ktoré tento neetický a krutý spôsob chovu už dávno zakázali. Veľmi vítame aj skutočnosť, že k nášmu návrhu zaujalo pozitívny postoj aj Ministerstvo životného prostredia SR," uviedla Antošová.

Sólymos v utorok (3. 9.) po stretnutí s aktivistami zo združenia Humánny pokrok na sociálnej sieti uviedol, že podporuje zákaz veľkochovu zvierat na kožušiny. "Na týchto farmách neraz zvieratá trpia v nehumánnych podmienkach. Zástupcom Humánneho pokroku som jasne deklaroval svoju osobnú podporu, je to dobrá vec," uviedol minister. Humánny pokrok viedol za zákaz kožušín intenzívnu kampaň a jeho petíciu za zastavenie chovu na jedinej slovenskej farme s norkami podpísalo viac než 75.000 ľudí.

Na kožušinu by sa nesmeli chovať ani králiky

Antošovej návrh chce zakázať chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky. Na kožušinu by sa podľa novely nesmeli chovať ani králiky, zákaz sa však nebude týkať takzvaných drobnochovateľov. V novele poslankyňa navrhuje aj trojročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat na kožušiny.

Podľa údajov Humánneho pokroku kožušinový priemysel spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá sa zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník alebo zlomením väzov. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek.

Zvieratá podľa aktivistov na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden štvorcový meter, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Upozorňujú tiež, že kožušinové farmy nedokážu poskytnúť zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články