Čaputová chce chrániť rodiny: Ako reagovala na otázku o lesbickej dcére? | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Čaputová chce chrániť rodiny: Ako reagovala na otázku o lesbickej dcére?

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová
19.07.2019 13:50

BRATISLAVA - Túžbe ľudí, ktorých city smerujú k osobám rovnakého pohlavia, žiť v spoločnosti, ktorá sa k nim bude správať férovo, prezidentka SR Zuzana Čaputová rozumie. Ako dnes napísala na sociálnej sieti Facebook, s rešpektom k ich právam im dopraje možnosť žiť si svoj život slobodne tak, aby boli šťastní a spokojní.


Dodala však, že chápe aj obavy ľudí o stav našich rodín. „Som za ochranu rodiny pred tým, čo ju ohrozuje. A to sú hlavne zlé sociálne a ekonomické podmienky, nízke mzdy alebo rodiny, ktoré sú rozdelené nevyhnutnou prácou rodičov v zahraničí. Až príliš často neľahká životná situácia v rodine vyústi do jej rozpadu. Preto musíme rodiny chrániť,“ podotkla a dodala, že takisto rozumie aj strachu o rodinu v rovine hodnôt, ktoré ju chránia.

Čo ak by sa tvoja dcéra zamilovala do ženy?

„Pomáhajme rodinám a nebojme sa o ich hodnoty. Aj homosexuálne orientovaní ľudia majú matky a otcov, dedkov a babky - rodinu, na ktorej im záleží rovnako ako nám všetkým,“ napísala. Čaputová na svojom profile zároveň uviedla, že ju dávnejšie zaujala otázka. „Ak by sa tvoja dcéra zamilovala do inej ženy, v akej krajine by si chcela, aby sa to stalo?“ Tá ju prinútila zamyslieť sa. „Veľmi sa mi žiada odpovedať Slovensko. Samozrejme, je to hypotetická otázka, ale podnetná na uvažovanie. Pre svojich blízkych chcem len to najlepšie a preto chcem, aby sa za akýchkoľvek okolností mali dobre a žili v otvorenej a férovej spoločnosti. Takej, kde majú všetci rovnakú šancu na spokojný život bez ohľadu na ich národnosť, vieru, pohlavie, sexuálnu orientáciu či inú príslušnosť,“ konštatovala.

Dodala, že chápe obavy mnohých z inakosti. Takisto si však želá, aby sme sa vedeli navzájom počúvať a našli pre druhého viac znášanlivosti a ohľaduplnosti. „Nezostaneme potom zaseknutí v sporoch, ale budeme môcť s otvorenou mysľou pozerať na riešenia problémov, ktoré nás na Slovensku najviac trápia,“ dodala. Prezidentka pripomenula, že sa v sobotu nezúčastní ani na Dúhovom Pride, ani na pochode Hrdí na rodinu. Právo oboch komunít uplatniť svoju slobodu prejavu však rešpektuje. „Považujem ale za potrebné nezostať ticho a rovnako naliehavo upozorniť na potrebu zlepšenia situácie práv ľudí hlásiacich sa k LGBTI komunite ako aj na potrebu zlepšenia podmienok pre podporu a ochranu všetkých rodín na Slovensku,“ napísala na záver svojho statusu.

Deviaty ročník festivalu Dúhový Pride Bratislava, organizovaný rovnomenným občianskym združením, sa uskutoční v sobotu 20. júla. Organizátori chcú podujatím upozorniť, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. V rovnaký deň sa v hlavnom meste bude konať aj pochod Hrdí na rodinu, ktorý organizujú Marek Nikolov a Anton Chromík. Pochodom chcú ukázať, že deti potrebujú otca i mamu. Dúhový Pride bude na Hviezdoslavovom námestí od 15:00. Pochod Hrdí na rodinu odštartuje o 14:30 na Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina v Bratislave.


Galéria

Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová s dcérou Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články