°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Kiska na poslednej návšteve v Česku, vrúcne objatie so Zemanom: VIDEO Budeš mi chýbať, Andrej

Miloš Zeman a Andrej Kiska
Miloš Zeman a Andrej Kiska
Zdroj: Twitter/Jiří Ovčáček
30.05.2019 14:15

LÁNY - Slovenský prezident Andrej Kiska dorazil do Lánov, kde ho na zámku, ktorý je letným sídlom českých prezidentov, uvítal jeho český kolega Miloš Zeman. Štátnikov čaká spoločné rokovanie a prehliadka Lánskej obory. Kiska je na svojej poslednej oficiálnej zahraničnej ceste ako hlava štátu, v polovici júna vo funkcii končí.


Slovenský prezident Andrej Kiska dorazil do Lánov, kde ho v letnom sídle českých prezidentov uvítal jeho český kolega Miloš Zeman. Štátnikov čaká ešte spoločné jednanie a prehliadky Lánskej obory, kde by mali okrem iného prísť k pamätnému kameňu prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Kiska je na svojej poslednej oficiálnej zahraničnej ceste. V polovici júna ho na jeho poste nahradí Zuzana Čaputová. 

Budeš mi chýbať, Andrej!

Kisku pozval Zeman na rozlúčkovú návštevu do miesta, ktoré má osobne veľmi rád. Spoločne spomínali na priateľské a vecné diskusie, ktoré spolu počas piatich rokov mali. „Niekedy sme sa zhodovali, niekedy sme sa líšili, čo je v demokracii úplne normálne,“ povedal Zeman. „Budeš mi chýbať, Andrej,“ rozlúčil sa Zeman s Kiskom.

Kiska na poslednej návšteve
Zdroj: Twitter/Jiří Ovčáček

 Zdôraznil pritom, že aj napriek občasným názorovým rozdielom si s dosluhujúcim slovenským prezidentom dôverovali a nevystupovali proti sebe. Kiska po stretnutí ocenil vzájomné vzťahy oboch krajín a pripomenul, že Miloš Zeman sa už čoskoro bude môcť zoznámiť s jeho nástupkyňou Zuzanou Čaputovou.

Kiska na poslednej návšteve
Zdroj: Facebook/Miloš Zeman

Zeman a Kiska počas schôdzky v Lánoch spoločne podporili snahy neúspešného kandidáta na prezidenta SR Maroša Šefčoviča o uplatnenie sa v niektorej z vrcholných funkcií v rámci nových štruktúr EÚ, uviedla televízia ČT24.

Posledná oficiálna návšteva

Kiska už absolvoval podobné rozlúčkovej cesty do Maďarska, kde bol v polovici apríla, a do Poľska, ktoré navštívil pred dvoma týždňami. V polovici júna Kisku, ktorý svoj mandát neobhajoval, vystrieda vo funkcii Zuzana Čaputová. Na prvú oficiálnu návštevu Česka by mala pricestovať 20. júna, necelý týždeň po svojej inaugurácii.

Kiska na poslednej návšteve
Zdroj: Facebook/Miloš Zeman

Andrej Kiska prišiel do Českej republiky ako prezident naposledy minulý rok pri príležitosti osláv stého výročia vzniku Československa. Kiska dodržal tradíciu, podľa ktorej prvá aj posledná zahraničná cesta prezidentov ČR a SR mieri do druhej z nástupníckych krajín bývalého Československa.

Kiska na poslednej návšteve
Zdroj: Facebook/Miloš Zeman

Kiska je štvrtým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky po rozpade Československa. V roku 2014 prekvapivo zvíťazil nad súčasným lídrom vládnej strany Smer a bývalým premiérom Robertom Ficom.

Kiska na poslednej návšteve
Zdroj: Twitter/Jiří Ovčáček


Galéria

Miloš Zeman a Andrej Miloš Zeman a Andrej

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: ČTK, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články