°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Opozícia má v útrapách RTVS jasno: Zodpovednosť nesie Rezník

Jaroslav Rezník
Jaroslav Rezník
Zdroj: SITA/Braňo Bibel
16.10.2018 13:30

BRATISLAVA - S odchodom Petry Stano Maťašovskej z postu vedúcej odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS by mali odísť z RTVS aj metódy práce, ktoré pretvárajú toto verejnoprávne médium na nástroj vládnej propagandy. Vyhlásili to podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS, šéfka klubu OĽaNO Veronika Remišová, predseda Sme rodina Boris Kollár a nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.


Vo svojom vyhlásení zároveň zdôrazňujú, že za reputačné škody RTVS nenesie primárnu zodpovednosť Petra Stano Maťašovská, ale generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Opozícia ho chcela na rokovaní mediálneho výboru zaviazať, "aby občanom predstavil opatrenia na zabezpečenie nezávislosti a objektívnosti spravodajstva verejnoprávneho média". Uznesenie opozícii neprešlo. Podľa vládnych poslancov nie je v prípade RTVS čím sa zaoberať, keďže Stano Maťašovská rezignovala.

Petra Stano Maťašovská odstúpila z funkcie vedúcej odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS v pondelok (15.10.). Šéf RTVS Jaroslav Rezník jej rezignáciu prijal. Stano Maťašovská sa pre odchod rozhodla v záujme ochrany RTVS pred "bezprecedentným nátlakom niektorých politikov v uplynulých dňoch". Tvrdí, že sa nezakladal na pravde, ale spôsoboval inštitúcii škody na reputácii a vrhal na prácu jej zamestnancov zlé svetlo. Odmieta, že malo alebo má v rozhlasovom spravodajstve dochádzať k neobjektívnemu spracovávaniu informácií.

Odchod šéfky rozhlasového spravodajstva žiadali opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci parlamentu okolo Miroslava Beblavého. Opozícia avizovala, že inak bude zvažovať ďalšie politické aj právne kroky. Nevylučovala podanie trestného oznámenia ani zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

Dôvodom bol interný dokument RTVS s názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad, ktorým sa mali riadiť redaktori pripravujúci v Slovenskom rozhlase krátke správy. Opozícia v ňom videla cenzúru strán, ktoré nie sú súčasťou koalície.

RTVS reagovala, že niektoré pasáže zverejneného textu boli naformulované nevhodne, čo dalo priestor na ich rozsiahlu dezinterpretáciu. Pertraktovaná formulácia predmetného textu nebola podľa RTVS v súlade s internými postupmi a hodnotami RTVS, za čo bolo udelené napomenutie. P. Stano Maťašovská viedla rozhlasové spravodajstvo od minuloročného októbra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články