Prezident Kiska daruje Poľsku list od generála M.R. Štefánika z roku 1919 | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Prezident Kiska daruje Poľsku list od generála M.R. Štefánika z roku 1919

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: SITA/Diana Černáková
08.06.2018 12:50

VARŠAVA – Slovenský prezident Andrej Kiska odovzdá poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi list od generála Milana Rastislava Štefánika z roku 1919 ako dar. Stane sa tak v piatok v Belvederskom paláci pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska. V liste generál písal o vzájomnom spojenectve národov voči vonkajším hrozbám.


Spomienkové podujatie sa bude konať ako súčasť stretnutia prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9)vo Varšave. Slovensko na ňom zastupuje prezident Andrej Kiska na pozvanie poľského prezidenta Andrzeja Dudu. Český prezident Miloš Zeman ako jediná hlava štátu na podujatie nepricestoval, zastupuje ho predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček.

B9 je zoskupenie členských krajín NATO a EÚ (Vyšehradská štvorka, pobaltské štáty, Rumunsko a Bulharsko) na východnej hranici. Lídrami tohto neformálneho zoskupenia krajín sú predstavitelia Poľska a Rumunska. Prvýkrát sa toto zoskupenie stretlo na úrovni hláv štátov v Bukurešti v novembri 2015. Odvtedy sa okrem stretnutí na úrovni hláv štátov konali i stretnutia zástupcov národných parlamentov, ministrov zahraničných vecí a obrany.

Cieľom piatkových rokovaní je skoordinovať pozície členských krajín na východnej hranici pred nadchádzajúcim summitom NATO, ktorý sa uskutoční v Bruseli 11.–12. júla, a potvrdiť jednotné pozície k hlavným témam summitu. Prezident Kiska by mal ukončiť návštevu Poľska v piatok večer.  


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články