Fico ukazuje svoju silu: Pod jeho vedením pomohli poslanci vylobovať viac peňazí, povedal Tomáš | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Fico ukazuje svoju silu: Pod jeho vedením pomohli poslanci vylobovať viac peňazí, povedal Tomáš

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA/Diana Černáková
13.05.2018 12:32

BRATISLAVA - Pri novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia sa podľa poslanca Smeru-SD Erika Tomáša po prvýkrát ukázala väčšia sila poslaneckého klubu Smer-SD na čele s Robertom Ficom. Fico je predsedom klubu od utorka. Ako povedal Tomáš dnes, poslanci pomohli ministrovi práce Jánovi Richterovi vylobovať ešte viac peňazí na príspevok na osobnú asistenciu pre ťažko postihnutých občanov.


„Teší ma, že z novely vypadnú aj rôzne obmedzenia, napríklad v prípade pracujúcich ťažko postihnutých občanov, ale aj detí, ktoré chodia do školy,“ povedal Tomáš s tým, že do roku 2021 pôjde na rôzne kompenzácie takmer 400 miliónov eur. „Pevne verím, že dohodu s organizáciami zastrešujúcimi zdravotne ťažko postihnutých občanov pretavíme do pozmeňujúceho návrhu a všetky pozitívne zmeny i zákon schválime na júnovej schôdzi, aby mohli platiť od 1. Júla,“ konštatoval.

Tomáš upozornil, že nikdy nebol na pomoc odkázaným občanom vyčlenený väčší objem peňazí ako v poslednom období. „Už v minulom roku sme výrazne zvýšili príspevok na starostlivosť v domovoch sociálnych služieb. Dôležité je, že tieto prostriedky boli účelovo viazané len na platy opatrovateľov, čim sa snažíme zatraktívniť toto povolanie,“ uviedol Tomáš s tým, že v tomto roku sa zvyšuje o 120 eur aj opatrovateľský príspevok určený pre ľudí, ktorí sa starajú o svojich príbuzných. „Opatera v domácom prostredí je pre odkázaného človeka určite omnoho komfortnejšia. Od príbuzných sa prirodzene očakáva maximálna starostlivosť. A v neposlednom rade šetrí aj štát, lebo služby v sociálnych zariadeniach sú drahšie. Aj preto chceme, aby opatrovateľský príspevok dosiahol do roku 2020 úroveň čistej minimálnej mzdy, čo v tom čase môže byť vysoko nad úrovňou 400 eur," zhrnul Tomáš.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články