Západné krajiny vyzvali Slovensko na pokračovanie boja proti korupcii | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

Západné krajiny vyzvali Slovensko na pokračovanie boja proti korupcii

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstockphotos.com
09.12.2017 08:43

Päť veľvyslanectiev západných krajín ocenilo vládu SR za úsilie v boji proti korupcii a vyzvalo ju, aby pokračovala v opatreniach zameraných na podporu transparentnosti. Uvádza sa to vo vyhlásení vydanom pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa proti korupcii.


Vyhlásenie spoločne vydali ambasády Belgicka, Británie, Holandska, Kanady a Spojených štátov. Agentúre TASR ho zaslalo veľvyslanectvo USA.  "Naše veľvyslanectvá vítajú a oceňujú úsilie vlády Slovenskej republiky v uplynulom roku v boji proti korupcii a zároveň ju povzbudzujú, aby pokračovala v uskutočňovaní konkrétnych opatrení na podporu transparentnosti, v boji proti podvodom a trestaní tých, ktorí porušujú pravidlá," píše sa vo vyhlásení. 

Západné ambasády ocenili skutočnosť, že Slovensko je lídrom v Iniciatíve pre otvorené vládnutie (OGP) a že podporuje transparentnosť a účasť verejnosti na rozhodovacích procesoch prostredníctvom prijatia ambiciózneho národného Akčného plánu.

Pozitívne tiež hodnotili kooperáciu vlády SR s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v boji proti korupcii a v zriadení Odboru prevencie korupcie na Úrade vlády. 

Veľvyslanectvá privítali aj intenzívnejšiu komunikáciu medzi vládou, podnikateľskou komunitou a občianskou spoločnosťou, najmä pri vytváraní účinnejších pravidiel na ochranu whistleblowerov.

Krokom správnych smerom je podľa citovaného vyhlásenia i pokračujúca diskusia o reforme pravidiel majetkových priznaní, ako aj zavedenie štandardizovanejších a transparentnejších výberových kritérií pre budúcich sudcov.

Ambasády však zároveň pripomenuli potrebu ďalších reformných krokov. "Dôležité výzvy, ktoré pomenúva podnikateľský sektor a občianska spoločnosť, zahŕňajú uplatňovanie etických štandardov, nezávislosť regulačných orgánov, riešenie problémov verejného obstarávania a posilnenie vyšetrovania a stíhania aktivít súvisiacich s korupciou," píše sa vo vyhlásení. 

Pätica krajín v tejto súvislosti vyjadrila pripravenosť spolupracovať s vládou SR a občianskou spoločnosťou pri presadzovaní ďalších reforiem a dobrej správy vecí verejných. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články