Rumuni zúria, vláda kradne a je skorumpovaná: Demonštranti rozpútali pred parlamentom peklo | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Rumuni zúria, vláda kradne a je skorumpovaná: Demonštranti rozpútali pred parlamentom peklo

Demonštranti protestovali proti korupcii.
Demonštranti protestovali proti korupcii.
Zdroj: SITA
11.12.2017 06:17

BUKUREŠŤ - Viac než 10.000 ľudí znovu protestovalo v nedeľu v Bukurešti proti rumunskej legislatíve, ktorá podľa kritikov sťaží trestanie korupcie na najvyššej úrovni. Informuje o tom agentúra AP.


Hlavná demonštrácia sa konala pred vládnymi budovami, pričom poriadková polícia vzhľadom na vysoký počet účastníkov protestu uzavrela niekoľko ulíc. Veľké protivládne demonštrácie sa konali tiež v mestách Kluž a Jasy. Protestujúci skandovali "Spravodlivosť, nie korupcia!" a domáhali sa predčasných volieb.

Na demonštrácii sa zúčastnil i bývalý rumunský premiér Dacian Ciolos a ďalší opoziční lídri.

Rumunský parlament je v procese schvaľovania série zákonov, ktoré však podľa odporcov dostanú justičný systém pod väčšiu politickú kontrolu. Tisícky rumunských úradníkov so súdnou právomocou, rumunský prezident Klaus Iohannis, ako aj Európska komisia kritizujú dané legislatívne návrhy.

Demonštranti protestovali proti korupcii.
Zdroj: SITA

Množstvo vysokopostavených politikov z vládnucej koalície čelí obvineniam súvisiacich s korupciou. Tí to však označujú za politicky motivované.

Nedávno odsúdili na päť rokov väzenia za korupciu bývalého rumunského ministra vnútra Cristiana Davida. Niekdajšieho šéfa rezortu vnútra pôvodne žalovali za prijatie úplatku vo výške pol milióna eur z rokov 2007-08.


Galéria

Demonštranti protestovali proti korupcii. Demonštranti protestovali proti korupcii. Demonštranti protestovali proti korupcii. Demonštranti protestovali proti korupcii. Demonštranti protestovali proti korupcii.

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Youtube/ Victor Cozmei

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články