Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Viaceré kraje majú oficiálne nových predsedov: Sľub zložili Trnka, Droba, Jurinová i Viskupič

Rastislav Trnka sa ujal funkcie. Zobraziť galériu (5)
Rastislav Trnka sa ujal funkcie. (Zdroj: TASR/František Iván)

KOŠICE - Novozvolený predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, Šanca) v pondelok zložil slávnostný sľub a ujal sa funkcie. Na poste nahradil Zdenka Trebuľu (Smer-SD), ktorý po troch funkčných obdobiach už v novembrových krajských voľbách nekandidoval.

Na ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva KSK Trnka v príhovore uviedol, že Košický kraj je krajom všetkých obyvateľov, a to nielen Slovákov, ale aj Maďarov, Rómov, Rusínov a ďalších, ktorí žijú v jednotlivých regiónoch. "Všetci títo obyvatelia tvoria jeho identitu, jedinečnosť a rozmanitosť. V tejto rozmanitosti je skrytý potenciál, ktorý budem rozvíjať a podporovať ho, pretože som presvedčený, že v ňom je skrytá sila. S ňou rozhýbeme regionálny rozvoj, cestovný ruch, školstvo, kultúru, zabezpečíme skvalitnenie sociálnych služieb, urýchlime budovanie ciest, a tak zvýšime kvalitu života našich obyvateľov," povedal nový šéf kraja.

Na zasadnutí 57-členného Zastupiteľstva KSK zároveň zložili sľub novozvolení poslanci. V regionálnom parlamente bude na ďalšie volebné obdobie 16 poslancov za Smer-SD, 16 za koalíciu OĽaNO, SaS, KDH a NOVA, 16 nezávislých poslancov, šiesti za stranu Most-Híd a po jednom za SNS, SMK-MKP, Šport do Košíc a na Východ. Oproti minulému zloženiu zastupiteľstva výraznejšie stratil Smer-SD a zvýšil sa počet nezávislých poslancov. 

Rastislav Trnka sa ujal
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/František Iván)

Za najdôležitejšie okruhy, ktoré treba v kraji riešiť, Trnka pre novinárov označil nezamestnanosť, rómsku problematiku, úroveň sociálnych služieb a dopravu. V prvých 100 dňoch vo funkcii chce realizovať svoje volebné priority, ako je vytvorenie krajskej rady starostov a primátorov, spustiť protikorupčný audit na Úrade KSK, projekt tzv. agrokruhov či realizovať výjazdové rokovania v jednotlivých mestách kraja. Zmeny sa dajú čakať v personálnom obsadení Úradu KSK. "Nenazval by som to čistky. Určite prebehne nejaký personálny audit a od toho sa budú odvíjať ďalšie kroky v tejto oblasti," povedal.

Nový šéf kraja verí v úspešnú spoluprácu s väčšinou poslancov pri presadzovaní zmien a svojich predstáv. "S poslancami si určite sadneme. Myslím si, že do veľkej miery sa naše programy zhodujú, čiže na tomto budem stavať, na tých prienikoch, aby sme sa zhodli v čo najviac témach," konštatoval. Otázka miest podpredsedov KSK bude podľa neho závisieť od kreovania poslaneckých klubov. "Súvisí to s počtom klubov a počtom poslancov v jednotlivých kluboch, čiže na základe toho sa bude riešiť táto otázka. Budeme rokovať so všetkými klubmi," uviedol.

Napadnutie výsledkov volieb na Ústavnom súde (ÚS) SR zo strany neúspešného kandidáta Richarda Rašiho (Smer-SD, SMK-MKP, SZS, Starostovia a nezávislí kandidáti), ktorého Trnka porazil rozdielom 875 hlasov, označil nový predseda kraja za neschopnosť strany Smer-SD niesť volebnú prehru. "Myslím si, že to podanie nebude úspešné," dodal.

Sľub zložil aj Droba

Zložený sľub sa stáva záväzkom zodpovednosti za tvár a prosperitu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na ďalších päť rokov. Vo svojom príhovore po zložení sľubu to v pondelok uviedol nový predseda BSK Juraj Droba (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska). Podľa neho je jeho povinnosťou i povinnosťou nových krajských poslancov robiť veci lepšie, lebo ľudia očakávajú viditeľnejšie výsledky, ale je zároveň pripravený nadviazať na všetko dobré, s čím prišlo bývalé vedenie kraja.

"Dnešným dňom sa to pre nás začína. Odhodlanie máme a je v nás potenciál. Treba si vyhrnúť rukávy a pustiť sa s chuťou do práce," zdôraznil Droba. Venovať sa je podľa neho potrebné viacerým oblastiam v kompetencii kraja, ako doprave, zdravotníctvu, sociálnym veciam, životnému prostrediu, školstvu, kultúre, športu, ale tiež regionálnemu rozvoju. Taktiež je potrebné otvoriť Úrad BSK obyvateľom kraja.

Juraj Droba
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

"Ľudia tu nie sú pre nás, ale my sme tu pre nich. A nie je to len Bratislava a mestské časti, ale aj okresy Malacky, Pezinok a Senec musia byť pre nás rovnako dôležité ako Bratislava alebo jej mestské časti," zdôraznil Droba. Ten si pondelkovým dňom podľa vlastných slov vyzlieka zelené stranícke tričko a je pripravený pracovať pre všetkých obyvateľov kraja. A to bez ohľadu na to, či sú konzervatívci, alebo liberáli, či sú Slováci, Maďari, alebo inej národnosti a tiež bez ohľadu na to, či ich predkovia sú z tohto regiónu, alebo sa presťahovali do kraja za prácou alebo štúdiom.

Sľub okrem nového predsedu BSK zložilo aj 49 poslancov z 50-členného bratislavského krajského zastupiteľstva. "Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy Bratislavského samosprávneho kraja, dodržiavať Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a ústavno-právne predpisy a pri výkone funkcie poslanca ich budem uplatňovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia," zložili prítomní poslanci sľub. Spečatili ho svojím podpisom a podaním ruky predsedovi BSK Drobovi. Slávnostného ceremoniálu sa nezúčastnila poslankyňa Mária Kisková, ktorá je na zahraničnej pracovnej ceste.

Odchádzajúci predseda kraja Pavol Frešo sa poďakoval poslancom doterajšieho bratislavského krajského zastupiteľstva za ich prácu, ktorú v predchádzajúcom volebnom období vykonali. Novému vedeniu kraja a novým členom poslaneckého zboru zároveň zaželal, aby sa im spoločnými silami podarilo posunúť Bratislavský kraj a aby sa lepšie darilo napĺňať predstavy a sľuby.

V Zastupiteľstve BSK bude nasledujúcich päť rokov 50 poslancov, oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu stúpol ich počet o šesť. V Zastupiteľstve BSK bude 34 poslancov zastupovať Bratislavu, šesť okres Malacky a po piatich poslancoch budú mať okresy Pezinok a Senec. Polovicu zastupiteľstva tvoria nezávislí kandidáti, 17 poslancov sa dostalo do zastupiteľstva s podporou koalície SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska, ďalších šesť ako kandidáti koalície Most-Híd, Smer-SD, SKOK – Európski liberálni demokrati, SZ, SDKÚ-DS a Starostovia a nezávislí kandidáti. V zastupiteľstve bude i kandidát Nezávislého fóra a strany Doma dobre. Vekový priemer poslancov je 45,5 roka, štvrtinu poslancov tvoria ženy.

O zložení krajského poslaneckého zboru rozhodli voliči prostredníctvom 176.100 platných hlasovacích lístkov, ktoré počas volieb do VÚC odovzdali v 569 volebných miestnostiach 24 volebných obvodov BSK. O voľbe predsedu BSK rozhodlo 180.490 platných hlasovacích lístkov. Kandidáta pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska) Juraja Drobu podporilo 36.864 voličov, získal tak 20,42 percenta hlasov.

Nová županka aj v Žiline

Na ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) zložila v pondelok v Sobášnom paláci v Bytči slávnostný sľub nová predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, ktorá je prvou ženou vo vedení samosprávneho kraja. Po 12 rokoch vymení doterajšieho predsedu ŽSK Juraja Blanára.

Erika Jurinová
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/Erika Ďurčová)

Vedenie prevzal aj Viskupič

Novozvolený predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska) zložil v pondelok slávnostný sľub a ujal sa vedenia Úradu TTSK. Viskupič nastupuje na najvyšší post v krajskej samospráve po doterajšom predsedovi TTSK Tiborovi Mikušovi, ktorý riadil úrad tri predchádzajúce volebné obdobia. 

Milan Belica sa po piaty raz v Nitrianskom kraji ujal funkcie

Slávnostným zložením sľubu sa Milan Belica na pondelkovom ustanovujúcom zasadnutí krajského zastupiteľstva po piaty raz ujal funkcie predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Ako jediný na Slovensku je v tejto funkcii už od zriadenia vyšších územných celkov v roku 2001. 

Slávnostný sľub zložilo aj 54 poslancov zvolených v novembrových voľbách v siedmich volebných obvodoch. V krajskom zastupiteľstve bude mať 17 poslaneckých kresiel koalícia Smer-SD, SNS a Most–Híd, SMK bude zastupovať 11 poslancov, desať zástupcov bude mať koalícia SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS a jeden poslanec bude zastupovať ĽSNS. V krajskom parlamente bude okrem toho aj 15 nezávislých poslancov.

Slávnostné zloženie sľubu nového
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/Henrich Mišovič)

Ako po prvom rokovaní Zastupiteľstva NSK skonštatoval Belica, kraj čaká v novom, päťročnom volebnom období viacero dôležitých úloh. „Stav našich ciest bude treba naďalej veľmi dynamicky zlepšovať, aspoň takým tempom, ako sme ich opravovali v poslednom období. No a je to ešte taká boľačka, ktorá sa týka aj ostaných krajov, a to je úbytok obyvateľstva a odchod mladých ľudí. Treba vyvinúť maximálne úsilie a pripraviť mladých ľudí tak, aby ten trh práce, ktorý im teraz miesta ponúka, bol pre nich zaujímavý, aby zostali na území nášho kraja, lebo to je naša budúcnosť,“ skonštatoval Belica.

Podľa jeho slov je pre NSK výhodou, že na mnohé projekty rozpracované ešte v minulom volebnom období môže plynule nadviazať. „Uvediem napríklad opravu komunikácií II. triedy, kde by sme mali hneď zjari opraviť asi 60 kilometrov týchto ciest. To bude ohromná vzpruha pre obyvateľov. No a veľkou výzvou zostáva pre nás aj rozvoj duálneho vzdelávania,“ dodal Belica.

Viac o téme: Richard RašiJuraj DrobaRastislav Trnka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu