Ondekove vyhlásenia o pomste predsedu vlády v školstve sú nehorázne, tvrdí úrad vlády | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Ondekove vyhlásenia o pomste predsedu vlády v školstve sú nehorázne, tvrdí úrad vlády

Predseda Odborového združenia pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek
Predseda Odborového združenia pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek
Zdroj: SITA
01.12.2017 17:15

BRATISLAVA - Vyhlásenia predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavla Ondeka o pomste predsedu vlády a vyvolávaní sociálneho napätia považuje Úrad vlády SR za nehorázne. Ako uvádza úrad v stanovisku, pedagogickým a odborným zamestnancom, ako aj vysokoškolským pedagógom sa platy zvyšovali v januári 2016, a to o štyri percentá, ďalšie navýšenie bolo o šesť percent od 1. septembra 2016.


"To znamená o štyri mesiace skôr, a o dve percenta viac ako ostatným zamestnancom verejnej a štátnej správy, ako aj od 1. septembra v roku 2017 o šesť percent - opäť o štyri mesiace skôr, a o 1,2 percenta viac ako ostatným zamestnancom verejnej a štátnej správy. Spolu od januára 2016 do septembra 2017, to je za necelé dva roky, boli učiteľom ako jediným zvýšené platy spolu o 16 percent," uvádza Úrad vlády SR v tlačovej správe.

Úrad vlády v stanovisku zdôrazňuje že zvýšené platové tarify v septembri 2017 ostávajú učiteľom zvýšené aj počas celého roka 2018 a vláda sa pri navýšení platov učiteľov do roku 2020 bude riadiť programovým vyhlásením vlády. V ňom je záväzok zvyšovať platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra 2016 a "následne za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania". "Aj v minulom roku zástupcovia školských odborov nesúhlasili so 4-percentným navýšením platov na rok 2017, ani s 2-percentnými odmenami a memorandom (dohodou) o zvýšení platov aj na rok 2018, a tým sa sami vylúčili z kolektívneho vyjednávania týkajúceho sa platových taríf," dodal na záver v stanovisku úrad vlády

Členovia predsedníctva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa vo štvrtok 30. novembra stretli na výjazdovom rokovaní v Čadci. Vyjadrili rozhorčenie z výsledku kolektívneho vyjednávania a z negatívneho postoja vlády k návrhu na valorizáciu platov zamestnancov vysokých škôl v roku 2018. Tvrdili, že výsledok kolektívneho vyjednávania považujú za pomstu predsedu vlády za to, že odborári odmietli podpísať zahanbujúce memorandum a vzdať sa tak svojho ústavného práva na kolektívne vyjednávanie.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články