Drucker: Lekár týždenne poskytovať 35-hodinovú starostlivosť | Topky.sk

Nedeľa, 24. jún 2018. Meniny má Ján, zajtra Tadeáš.

Drucker: Lekár týždenne poskytovať 35-hodinovú starostlivosť

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker, Zdroj: TASR
22.10.2017 14:13

BRATISLAVA - O novele zákona o zdravotnej starostlivosti sa diskutovalo málo. Podľa poslankyne Národnej rady SR Jany Cigánikovej (SaS), nastavená cesta nie je správna. Uviedla to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike.


"Snažili sme sa to, o čom hovoríme posledný rok a pol, ukončiť legislatívnym procesom. Ide o zmenu ambulantných pohotovostí a rozšírenie ordinačných hodín pri všeobecno-praktických lekároch. Máme zmeny pri urgentných príjmoch, aby sme skvalitnili dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti," uviedol minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Zásadná zmena je podľa jeho slov financovanie ošetrovateľstva v zariadeniach sociálnych služieb, okrem toho rezort prechádza aj kompletnou revíziou mŕtvych tiel. Podstatná zmena je v úhrade liekov a rozsahu, kde sa rozširujú možnosti získania inovatívnej liečby. 

"Za SaS chápeme záujem aj cieľ ministerstva, ktoré sleduje. Nemyslíme si však, že táto cesta je správna. Chýba mi absolútne spôsob, akým sa presadzujú zákony v parlamente. Hovorím o tom, že je urobená dohoda a bez akejkoľvek diskusie, bez medzirezortného pripomienkovania, minútu pred hlasovaním sa podá k tomuto zákonu 36 'pozmeňovákov'. Takýmto spôsobom sa presadzujú zákony," objasnila Cigániková s tým, že sú veci, s ktorými v zákone SaS súhlasí, ale aj také, s ktorými sa nestotožňuje. Najväčší problém je podľa nej silený spôsob presadzovania zákonov. "Možno to nešlo s diskusiou so stranou SaS, ale pozmeňovacie návrhy vzišli práve z diskusie s partnermi," poznamenal minister zdravotníctva.

Naopak, zmeny v zdravotníctve vníma pozitívne SNS, poznamenal poslanec NR SR Jaroslav Ridoško (SNS). "Začína tu koncepčná práca na stabilizácii systému, aby sa opäť stal stredobodom nášho snaženia pacient. Ako základ je to dobré, postupne sa môže všetko zmeniť," povedal. Podľa neho sú v novele zákona nepresnosti. "Tieto veci sa dajú v priebehu života odstrániť," doplnil. "Za posledných desať rokov sme v zlej situácii, treba posilniť funkciu ako primárneho sektora, tak aj nemocničného," uzavrel poslanec NR SR Alan Suchánek (OĽaNO). 

Drucker: Lekár má poskytovať týždenne 35-hodinovú starostlivosť

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominanta Smeru-SD) lekári v ambulanciách pracujú aj 40 hodín týždenne s tým, že v rámci tohto času vykonávajú aj rôzne činnosti. Po novom sa rezort zdravotníctva snažil určiť, že lekár má 35 hodín týždenne poskytovať len zdravotnú starostlivosť vrátane návštevnej služby. Vysvetlil to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Podľa poslanca NR SR Alana Suchánka (OĽaNO) sa zavedeniu 35 hodín v ambulancii bránia najmä všeobecno-praktickí lekári. "Asociácia nemocníc sa k tomu postavila pozitívne. Keď sa jedna hodina v pracovnej dobe u všeobecno-praktických lekárov pridá, sú s tým ochotní súhlasiť, ale s tým, že sa skráti pohotovostná služba o jednu hodinu. Takže nie všetci sa k tomu stavajú negatívne," vysvetlil. Zároveň poznamenal, že primárny sektor nefunguje celkom tak, ako má. "Ľudia majú pravdu, že majú dosť práce, vysoký vek, mnohí pracujú v ťažkých podmienkach. Ten sektor treba zlepšiť," povedal. Doplnil, že neakceptuje fakt, že po 17.00 h sú unavení a po 18.00 h ohrozujú pacientov. "Poznám lekárov, pracujem medzi nimi. Po ôsmich hodinách nastupujú do pohotovostnej 16-hodinovej služby, ráno mnohí nemôžu odísť a pracujú aj do 15.00 h. Čiže pracujú 24 hodín, niektorí až 32 hodín," povedal s tým, že to nie je v poriadku, pretože tým porušujú Zákonník práce.

Poslanec NR SR Jaroslav Ridoško (SNS) vyzdvihol, že samosprávny kraj môže schváliť poskytovateľovi všeobecno-ambulantnú starostlivosť aj s nižším počtom ordinačných hodín. "Chápem výhrady lekárov. V Trenčianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji teraz schvaľujú ordinačné hodiny lekárov ambulantnej starostlivosti na 40 hodín týždenne," uviedol Ridoško.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články