Slovenskí politici reagujú na výsledky volieb v Česku: Masaker, xenofóbia a sklamanie | Topky.sk

Pondelok, 23. júl 2018. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

Slovenskí politici reagujú na výsledky volieb v Česku: Masaker, xenofóbia a sklamanie

Veronika Remišová
Veronika Remišová, Zdroj: SITA
22.10.2017 09:19

BRATISLAVA - Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) je z výsledku českých parlamentných volieb veľmi sklamaný. Ako povedal dnes, pre ľavicu je to podobný masaker, aký zažili francúzski socialisti či holandskí sociálni demokrati.


„Česko bolo pre slovenských ľavičiarov dlhé roky vzorom, obdivovali sme hlboké české ľavicové tradície, kultúrnu vyspelosť a intelektuálnu silu - a potom sa dozvedáme, že české voľby vyhrá s veľkým náskokom pravicový populizmus,“ zdôraznil Blaha s tým, že Česko sa posunulo doprava, bude v ňom viac euroskepsy, xenofóbie a podnikateľských hodnôt, menej solidarity a sociálneho zmieru. „Potvrdzuje sa dvojaký trend: na jednej strane posilňujú oligarchovia a biznismeni, vidíme to v USA na príklade Trumpa, vo Francúzsku na príklade Macrona, na Ukrajine na príklade Porošenka, v Česku na príklade Babiša; na druhej strane sa derú dopredu krajne pravicové strany, ktoré kradnú robotníckeho voliča ľavici, pretože západná ľavica sa odtrhla od pracujúcich ľudí a rieši témy, ktoré jej vnucujú mestskí liberáli. Pre budúcnosť Európy to neveští nič dobré,“ vyhlásil Blaha.

Podľa poslankyne OĽaNO Veroniky Remišovej Česká republika je nám najbližšia krajina, preto je pre Slovensko dôležité, aby mala dobrú a stabilnú vládu. „Nebude to jednoduché, pretože do parlamentu sa dostalo veľa strán, tri malé strany len tesne prešli cez hranicu zvoliteľnosti,“ povedala  s tým, že pred voľbami sa veľa hovorilo o raste extrémistických strán. „Som preto rada, že počet poslancov zvolených za extrémistické strany v skutočnosti klesol, akurát sa časť hlasov presunula od extrémnej ľavice k extrémnej pravici. Obe ideológie v minulosti ukázali, že ľuďom prinášajú veľa zla, som preto rada, že sa vo voľbách výraznejšie nepresadili," konštatovala.

Pre Most-Híd ako členskú stranu Európskej ľudovej strany (EPP) je dôležité, že jej partnerské strany KDU-ČSL a TOP09 sa prebojovali do parlamentu po neľahkom zápase s populistami a antisystémovými zoskupeniami. „Bude ich čakať veľa práce pri obhajovaní ďalšieho proeurópskeho smerovania Česka. K tejto práci im želáme veľa úspechov,“ povedal predseda strany Béla Bugár.

Podľa poslankyne hnutia Sme rodina Adriany Pčolinskej hlavnou témou volieb v Českej republike bol Andrej Babiš, a preto sa stal aj ich víťazom. „Voliči zároveň ukázali, že neveria štandardným politickým stranám, no najmä ľavici, ktorá utrpela krutú porážku,“ povedala Pčolinská. Výsledkom volieb je podľa nej úspech neštandardných strán a pravice. „Z môjho hľadiska ma bude najviac zaujímať, čo to bude znamenať pre Slovensko. Verím, že aj naďalej to budú nadštandardne dobré medzištátne a medziľudské vzťahy,“ uviedla poslankyňa Sme rodina.

Na Slovensku vyhrala v českých parlamentných voľbách strana TOP 09

Česi, ktorí vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (20.-21.10.) volili v Bratislave, odovzdali najviac hlasov strane TOP 09. Celkový víťaz volieb - hnutie ANO Andreja Babiša skončilo v rámci zahraničného volebného okrsku, s volebnou miestnosťou v priestoroch Veľvyslanectva ČR v Bratislave, na treťom mieste. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ).

Voliči v Bratislave odovzdali 419 platných hlasov. TOP 09 Miroslava Kalouska, ktorá ovládla celkovo voľby v zahraničí, získala v Bratislave 77 hlasov (18,38 percenta). Na druhom mieste skončila ODS, ktorú volilo 75 voličov (17,90 percenta). Hnutie ANO získalo 64 hlasov (15,27 percenta).

Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu získalo v rámci hlasovania v Bratislave iba sedem strán, pod piatimi percentami skončili súčasná vládna strana – Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD), ktorá získala 17 hlasov (4,06 percenta) a taktiež Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM), ktorej hlas odovzdalo 16 voličov (3,82 percenta hlasov). Obe spomínané strany sa v celkovom hlasovaní dostali do parlamentu.

Jednoznačným víťazom českých parlamentných volieb sa stalo hnutie ANO so ziskom 29,64 percenta platných hlasov. Hlas pre ANO odovzdalo viac ako 1,5 milióna voličov. Vo voľbách prepadli tzv. tradičné strany, s výnimkou ODS, ktorá oproti predchádzajúcim voľbám zaznamenala výrazný posun (7,72 percenta v roku 2013), a s 11,32 percenta hlasov skončila na druhom mieste, hoci s výraznou stratou za ANO. Na treťom mieste v celkovom súčte skončila Česká pirátska strana. Pirátov volilo 10,79 percenta voličov. Volebná účasť dosiahla 60,84 percenta.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články