Podľa prieskumu SaS sú ľudia proti európskemu jadru | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Podľa prieskumu SaS sú ľudia proti európskemu jadru

Richard Sulík
Richard Sulík
Zdroj: SITA/Diana Černáková
05.10.2017 14:25

BRATISLAVA - Podľa prieskumu, ktorý si strana Sloboda a Solidarita dala vypracovať agentúrou Polis Slovakia, respondenti odmietajú európske jadro.


Ľudia podľa tohto prieskumu, ktorý robili od 8. do 16. septembra na vzorke 1 027 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR, odmietajú ísť do jadra, ak by to znamenalo zvyšovanie daní, platenie ďalších peňazí do Grécka, prijímanie utečencov a ručenie za vklady problémových západoeurópskych bánk.

Na otázku: „Premiér R. Fico hovorí, že by sa Slovensko malo snažiť byť v jadre EÚ. Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou takzvaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo zvyšovanie daní na dorovnanie sa západoeurópskym štátom?” odpovedalo 52,4 percenta respondentov nie, pričom 15,6 percenta z nich si zvolilo odpoveď skôr nie ako áno a 36,8 percenta hovorí rozhodne nie. Za jadro aj napriek zvyšovaniu daní sa vyjadrilo 25,6 percenta respondentov, pričom 10,4 percenta z nich tvrdí rozhodne áno a 15,2 percenta skôr áno ako nie. Odpovedať nevedelo 22 percent opýtaných.

S výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo platenie ďalších peňazí do Grécka, nesúhlasí 68,4 percenta opýtaných, pričom 17,5 percenta uviedlo možnosť 'skôr nie ako áno' a 50,9 percenta uviedlo 'rozhodne nie'. S výrokom súhlasí 14,6 percenta respondentov. Rozhodne áno pritom povedalo 4,8 percenta a možnosť skôr áno ako nie si vybralo 9,8 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 17 percent účastníkov prieskumu.

Ďalšia otázka znela: „Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo súhlas s prerozdeľovacími kvótami na utečencov?“ Tu 65,3 percenta opýtaných tvrdí že nie, pričom skôr nie ako áno hovorí 16,4 percenta a rozhodne nie uviedlo 48,9 percenta respondentov. Odpoveď áno zvolili 17,8 percenta oslovených agentúrou, pričom rozhodne áno hovorí 6,6 percenta a skôr áno ako nie hovorí 11,2 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 16,9 respondentov.

Na otázku: "Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo súhlas s ručením za vklady problémových západoeurópskych bánk?“ odpovedalo nie 60,4 percenta opýtaných, z nich 47,7 percenta hovorí rozhodne nie a 12,7 percenta skôr nie ako áno. Kladne odpovedalo 10,2 percenta účastníkov prieskumu, pričom skôr áno ako nie uviedlo 5,4 percenta a rozhodne áno 4,8 percenta. Odpovedať nevedelo 29,4 percenta respondentov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články