Učiteľom porastú od septembra platy: Podľa Danka to je prvým krokom k reforme školstva | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Učiteľom porastú od septembra platy: Podľa Danka to je prvým krokom k reforme školstva

Robert Fico a Andrej Danko.
Robert Fico a Andrej Danko.
Zdroj: Foto: TASR/Dano Veselský, Martin Baumann
24.07.2017 12:25

BRATISLAVA - Predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko sa dnes dohodol s premiérom a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na zvyšovaní platov učiteľov od septembra. Vláda by preto mala podľa informácií návrh ministerstva školstva dodatočne zaradiť do svojho dnešného programu. Ministerstvo školstva navrhuje zvýšenie platov o šesť percent. Podľa Danka je každoročné zvyšovanie platov učiteľov prvým krokom k reforme školstva.


Ministerstvo školstva chce presadiť zvyšovanie platov pre pedagogických a odborných zamestnancov od septembra tak, aby sa týkalo aj zamestnancov materských škôl, základných umeleckých škôl, centier voľného času či školských klubov detí. Tieto zariadenia pritom nie sú financované cez štát, ale prostredníctvom obcí a miest.

Pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva ako aj vysokoškolským pedagógom platy zvýšili v januári 2016 o štyri percentá a o šesť percent od 1. septembra 2016. Rast platov o šesť percent je garantovaný v programovom vyhlásení vlády aj v rokoch 2018, 2019 a 2020. Okrem toho však chce minister školstva Peter Plavčan zabezpečiť, aby sa platy v regionálnom a vysokom školstve zvýšili aj nad rámec programového vyhlásenia vlády o šesť percent aj od tohto septembra.

Odbory pozitívne vnímajú rozhodnutie vlády o zvýšení platov v školstve od septembra

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) pozitívne vníma dnešné rozhodnutie vlády o zvýšení platov v školstve od septembra. Ako uviedol dnes predseda zväzu Peter Ondek, je to výsledok dlhodobých rokovaní s predsedom SNS Andrejom Dankom, ministrom školstva Petrom Plavčanom a premiérom Robertom Ficom.

Platy učiteľov sa zvýšia od 1. septembra o šesť percent. Ďalšie zvyšovanie o šesť percent bude od septembra 2018, rovnako v roku 2019 a o šesť percent by mali učiteľom stúpnuť platy aj od januára 2020.

Každoročné navýšenie platov učiteľov je prvým krokom k reforme školstva, uviedol Danko

Každoročné navýšenie platov učiteľov v regionálnom a vysokom školstve o šesť percent je prvým krokom k naštartovanej reforme školstva. Tvrdí to predseda Národnej rady (NR) SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. "Nájsť kompromis je umením racionálnej a systémovej politiky. Tento dnešný krok ukazuje, ako sa to dá," vyhlásil Danko.

Premiér čaká, že pre skoršie zvýšenie platov nebudú školskí odborári štrajkovať

Premiér Robert Fico (Smer-SD) očakáva, že po tom, čo vláda odsúhlasila zvýšenie platov učiteľov, školskí odborári podpíšu memorandum o sociálnom zmieri až do roku 2020. V praxi to podľa neho znamená, že nebudú vyvíjať nátlakové akcie voči vláde.

Premiér pripomenul, že vláda dnes odsúhlasila, že platy učiteľov sa zvyšujú o šesť percent od 1. septembra 2017. Ďalšie zvyšovanie bude 1. septembra 2018 o šesť percent, od 1. septembra 2019 o šesť percent. A nakoniec zvýšenie o šesť percent 1. januára 2020. „Toto je náš návrh, my sme dnes urobili prvé rozhodnutie. Za tento návrh očakávame podpísanie memoranda o sociálnom zmieri. Pokiaľ, a ja to nemôžem vylúčiť, sa rozhodnú predstavitelia školských odborov, že takéto memorandum nepodpíšu, tak urobíme v septembri zmenu a zvyšovanie platov pôjde podľa programového vyhlásenia vlády, teda až v januári 2018,“ uviedol Fico.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek už informoval, že po dovolenkovom období zvolá mimoriadne zasadnutie zväzu. Podľa vlastných slov predpokladá, že príde k prijatiu takéhoto memoranda. Všetko je však otázka rokovaní, keďže takéto rozhodnutie prijíma zväz kolektívne.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články