Remišová: Spôsob, akým vláda rozdeľuje posty, sa podobá na privatizáciu štátu | Topky.sk

Streda, 19. september 2018. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Remišová: Spôsob, akým vláda rozdeľuje posty, sa podobá na privatizáciu štátu

Veronika Remišová
Veronika Remišová
Zdroj: SITA
23.05.2017 12:40

BRATISLAVA - Spôsob, akým si vláda rozdeľuje posty v tejto krajine, sa čím ďalej tým viac začína podobať na privatizáciu nášho štátu úzkou skupinkou ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), ktorá aj so svojím straníckym kolegom Jozefom Viskupičom volá po väčšej otvorenosti v procese výberu šéfov Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).


"Verejné a predovšetkým kontrolné inštitúcie by mali byť nezávislé a schopné odolávať tlaku politikov, ktorí sa, žiaľ, často snažia o ich zneužívanie na vlastné mocenské ciele. ÚVO by mal kontrolovať dodržiavanie zákona pri verejných obstarávaniach, cez ktoré štát ročne minie od piatich do siedmich miliárd eur," povedala poslankyňa.

Remišová pripomenula, že keď v roku 2011 Iveta Radičová robila na post predsedu ÚVO verejné výberové konanie, vtedajší opozičný líder Robert Fico (Smer-SD) spustil veľký krik a tvrdil, že táto pozícia by mala patriť vtedajšej opozícii. "Na tento post ponúkol nominanta Smeru-SD bez akýchkoľvek skúseností s kontrolou verejných obstarávaní. V júni 2011 povedal, že 'koalícia chce za každú cenu obsadiť miesto šéfa ÚVO, aby sama kontrovala vlastný biznis'," citovala Remišová Fica.

Podľa jej slov je dnes rozdiel v tom, že súčasná opozícia nevykrikuje, že chce nejaké posty pre seba. "My chceme, aby na poste predsedu ÚVO bol nepodplatiteľný človek a odborník, ktorý posilní túto inštitúciu, bude vykonávať nezávislú kontrolu verejných obstarávaní a vydávať správne rozhodnutia aj v politicky citlivých tendroch. Na druhej strane by bolo minimálne správne a transparentné, aby kandidátov vyberala nezávislá komisia, v ktorej by mala opozícia svojho zástupcu, podobne ako aj odborná verejnosť," myslí si.

V súčasnosti bol v komisii na kontrolu návrhov na kandidátov na predsedu ÚVO spomedzi zástupcov parlamentu len Robert Puci (Smer-SD). "A nie je jasné, akým spôsobom sa po verejnom vypočutí bude kandidát vyberať," povedala Remišová. OĽaNO-NOVA tiež upozorňuje, že jeden z kandidátov na tento post pôsobil vo firme spojenej so známym oligarchom. "Žiaľ, médiami už prebehli informácie, že víťazom výberového konania by mal byť práve Juraj Méry, nominant Mosta-Híd. To je to posledné, čo na Slovensku potrebujeme, aby najdôležitejšiu kontrolnú inštitúciu ovládala nejaká bábka oligarchov v pozadí," uzavrela Remišová s dôvetkom, že na zlú a zmanipulovanú kontrolnú inštitúciu doplatia všetci občania krajiny na predražených tendroch a predražených štátnych zákazkách.

Viskupič na margo blížiacej sa júnovej voľby generálneho riaditeľa RTVS poznamenal, že médium verejnej služby by malo byť na strane občanov, a preto je potrebné vytvoriť čo najširšie pole pre verejnosť, aby sa dostala priamo k výkonu voľby. "Na našej stránke otvárame možnosť pre ľudí, aby deviatim kandidátom mohli zaslať konkrétne otázky," avizoval s tým, že verejné vypočutie bude 30. mája a poslanci im tieto otázky od verejnosti položia. "Voľba šéfa RTVS je veľmi dôležitá, treba do toho zainteresovať verejnosť čo najviac," dodal Viskupič.

Za šéfa ÚVO kandiduje súčasná predsedníčka úradu Zita Táborská, ďalej Juraj Méry, Peter Kubovič a Elena Sivová. Ich verejné vypočutie sa uskutoční v stredu (24.5.). O post generálneho riaditeľa RTVS majú záujem Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Norbert Majer, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky.

Dostál: Nečakal som, že prokuratúra urobí službu prevádzkovateľom hazardu

Nezmyselná a pomýlená. Taká je v očiach bratislavského mestského poslanca Ondreja Dostála (Bratislavský klub) argumentácia Krajskej prokuratúry v Bratislave v prípade protestu proti prijatému všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o zákaze umiestnenia herní v hlavnom meste. V relácii Mesiac v Bratislave spravodajskej televízie Tablet.TV mu v diskusii oponoval Marián Greksa, zástupca poslaneckého klubu Bratislava Inak.

Dostál považuje výhradu prokurátora týkajúcu sa opakovaného hlasovania v prípade jednej a tej istej petície za argumentáciu, ktorá nemá oporu v zákone. "Ani zákon o hazarde, ani zákon o petičnom práve a ani zákon o obecnom zriadení, od ktorého sa odvíja i náš rokovací poriadok, nevylučujú opakované hlasovanie o tej istej veci," upozornil. Greksa si, naopak, myslí, že protest má svoje rácio. "Ak sa v zastupiteľstve už raz v súvislosti s petíciou zahlasuje, je prerokovanie príslušnej petície ukončené. To ďalšie hlasovanie  by sa teda malo vzťahovať na novú, resp. znovu uskutočnenú petíciu," skonštatoval člen klubu Bratislava Inak.

Dostál však namietol, poukazujúc na to, že zákon umožňuje prijať VZN na základe sťažnosti obyvateľov na rušenie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier prostredníctvom petície. "Jednoznačne sa sťažovali, takže sme o tom mohli hlasovať trikrát aj päťkrát," zdôraznil. Poznamenal, že ak by výhradu prokuratúry formulovali prevádzkovatelia herní, "zrejme by neznela inak". K postupu štátneho zastupiteľstva sa aj z toho dôvodu vyjadruje ostro. "Nečakal som, že prokuratúra bude konať v službách prevádzkovateľov hazardu," uviedol v televíznej diskusii.

Greksa za rozhodnutím prokuratúry účel či skrytý záujem nevidí, prokurátor si podľa neho iba splnil povinnosť upozorňovať na nesúlad so zákonom. Sám je zvedavý, ako sa k protestu postaví zastupiteľstvo. "Ak zastupiteľstvo protestu nevyhovie, myslím si, že to pôjde ďalej a môže to napokon dopadnúť tak, že mesto bude platiť veľa peňazí," upozornil.

Dostál si myslí, že reálne riziko súdneho sporu nehrozí. "Nemyslím si, že by to prokuratúra hnala na súd. Opakujem, tá argumentácia je slabá a navyše sa ten protest ani netýka podstaty, obsahu VZN a jeho súladu so zákonom," upozornil Dostál.

Obaja poslanci v relácii diskutovali aj o príprave verejného obstarávania na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia. V tomto prípade obaja kritizovali postup mesta, vyčítajú mu netransparentnosť celého procesu. "Tak, ako prípravu obstarávania sprevádzajú pochybnosti, tak bude vyvolávať pochybnosti i súťaž samotná," zhodli sa v relácii Tablet.TV.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články