Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Koniec pretvárky! Kotleba zneužil hendikepovaných na odpornú nacistickú propagandu

Marian Kotleba pri predávaní daru Zobraziť galériu (5)
Marian Kotleba pri predávaní daru (Zdroj: naseslovensko.net)

BRATISLAVA - Pomoc tým, ktorí to potrebujú, zneužili na prezentovanie nacistickej ideológie. Marian Kotleba a ĽSNS sa „blysli" činom, ktorý možno označiť za poriadne cynický.

Štrnásty marec, čo je deň, kedy sa pripomína založenie klérofašistického Slovenského štátu a jeho prezident Jozef Tiso, „oslávili" kotlebovci podujatím spojeným s charitatívnou zbierkou. Internetová stránka ĽSNS na jednej z fotografií ukazuje, ako Marian Kotleba odovzdáva šek rodine postihnutého chlapca, ktorý je na vozíčku. Ide o sumu 1488 eur.

Číslo 1488 je pritom považované za jeden zo symbolov neonacistov. Kombinuje dve čísla - 14 a 88. Pôvodcom symboliky štrnástky je americký neonacista David Laine. Ide o slogan, štrnásť pre extrémistov dôležitých slov. „We must secure the existence of our people and a future for white children," čo v preklade znamená „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre biele deti."

Druhé číslo 88 je zas skratkou nacistického pozdravu. Písmeno „H“ je na ôsmom mieste v abecede a HH, čiže 88, znamená „Heil Hitler“. 1488 sa celkovo používa pre slogan WHITE PRIDE WORLD WIDE 1488.

Koniec pretvárky! Kotleba zneužil
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: naseslovensko.net)

Nacistický režim pritom voči chorým a hendikepovaným ľuďom zhovievavý nebol a boli jednými z prvých obetí Hitlerovho besnenia. „Hitlerovské Nemecko začalo veľmi skoro likvidovať svojich fyzicky a mentálne hendikepovaných ľudí, invalidi a chorí patrili medzi prvé obete Hitlera a dnes sme sa dožili toho, že strana snažiaca sa navonok vystupovať ako protisystémová, sa verejne a s výsmechom priznáva k svoju nacistickému vzoru," upozorňuje na Facebooku teológ Michal Havran.

Symboly neonacistov, stačí pár klikov v google.

Koniec pretvárky! Kotleba zneužil
Zobraziť galériu (5)

Koniec pretvárky! Kotleba zneužil
Zobraziť galériu (5)

Viac o téme: ĽSNSMarian Kotleba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu