Navýšenie cien energií sa vraj týka len úzkej skupiny odberateľov, SaS nesúhlasí | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Navýšenie cien energií sa vraj týka len úzkej skupiny odberateľov, SaS nesúhlasí

Ľubomír Jahnátek
Ľubomír Jahnátek
Zdroj: SITA
29.01.2017 13:50

BRATISLAVA - Navýšenie cien energií sa týka len vybranej skupiny odberateľov, a to malých a stredných podnikateľov a obcí s odberom do 30 megawattov ročne. Vyhlásil to v relácii RTVS O 5 minút 12 člen výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). "Z nich len určitá časť má navýšené zálohové platby a druhá skupina má zas znížené," povedal.


Plošné celospoločenské navýšenie cien tak podľa Jahnátka nenastalo. "Došlo k navýšeniu určitej skupine odberateľov, ktorí majú v neporiadku plánované alebo rezervované kapacity pre svoje spotreby," vysvetlil Jahnátek. Ide tak podľa neho o úzku skupinu ľudí. "Aká je to úzka? To momentálne neviem povedať, lebo k týmto údajom sa nikto z nás nevie dopracovať," doplnil Jahnátek. 

Predsedníčka výboru pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová (SaS) však upozornila, že zvýšenie cien sa netýka len malého okruhu spotrebiteľov. "Týka sa to bytových domov, kde majú výťahy, kde jednoducho potrebujú silný istič bez ohľadu na to, koľko spotrebujú. Týka sa to možno malých obcí, kde majú napríklad dom smútku, kde možno raz za týždeň potrebujú zapnúť nejakú vysokovýkonnú pec, kde ten odber možno nie je taký," poznamenala Kiššová s tým, že by sa to nemalo zjednodušovať len na malých a stredných podnikateľov, obce a samosprávy, pretože okruh je ďaleko širší. 

Kiššová poukázala aj na to, že SaS spolu s odborníkmi upozorňovali koncom minulého roka, keď vyšla vyhláška a boli známe nové cenové rozhodnutia, na zvýšenie cien. "Dostali sme odpoveď, že len politikárčime, že to nie je pravda," konštatovala. 

Potreba zmien v ističoch mala vlani dostať viac publicity

Potreba zmien v ističoch mala vlani dostať viac publicity. Uviedol to dnes v relácii RTVS "O 5 minút 12" člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) v diskusii s predsedníčkou hospodárskeho výboru Janou Kiššovou (SaS) na margo zmätkov, ktoré nastali v SR v januári ohľadom cien distribučných poplatkov.  Podľa Jahnátka nízka publicita týkajúca sa zmien v elektroenergetike bola "hrubou chybou regulačného úradu". "Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) mal upozorniť aspoň zákazníkov," myslí si Jahnátek.

"Keď sa pripravovala smernica o cenovej regulácii pre elektroenergetiku, mohlo sa vtedy urobiť viac publicity k novému zámeru, lebo išlo o určité zmeny v tarifách a so súvisiacimi fixnými a variabilnými nákladmi," podčiarkol.

Zmeny sa podľa neho dali viac spublikovať. "Mohlo sa dopredu povedať: Pozor, tí, ktorí máte zle nastavené ističe, respektíve, ktorí máte rezervovanú oveľa vyššiu kapacitu ako v skutočnosti potrebujete, môže sa vás to negatívne dotknúť" zdôraznil. Cenové výmery podľa Jahnátka boli zverejnené koncom novembra 2016. "Na druhej strane zmeny v nových energetických predpisoch boli také závažné, že argumentácia typu, že odberatelia sa mohli pripraviť na nové tarify, neobstojí," dodal. 

"My sme možno nedostali taký priestor, aký by si táto problematika zaslúžila. My sme už koncom minulého roku, v čase zverejnenia príslušnej vyhlášky a cenových rozhodnutí, spochybňovali politicky deklarovaný pokles, respektíve stabilitu cien energií," poznamenala Kiššová. Podľa nej na možné zvýšenie cien energií v roku 2017 upozorňovali koncom minulého roku nielen opoziční politici, ale aj mnohí odborníci. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články