°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Matovič navrhuje proti Kotlebovi rómske hliadky: Zákon o dráhach je impotentný

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: SITA
16.01.2017 14:15

BRATISLAVA – Receptom na Kotlebove hliadky vo vlakoch môžu byť podľa lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča rómske hliadky. Matovič toto riešenie ponúka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý môže rómske hliadky povoliť. Ako vysvetlil Matovič, štát má vďaka eurofondom 380 miliónov eur na riešenie rómskej problematiky, ktoré by mohol na tento projekt využiť.


Matovič upozornil, že v roku 2015 fungovali vďaka eurofondom v obciach rómske hliadky, ktoré sa osvedčili nielen podľa verejnosti, ale aj polície. Bezpečnejšie sa vďaka rómskym hliadkam v obciach cítili nielen ľudia žijúci v blízkosti osád, ale aj samotní Rómovia. Dodal, že rómske hliadky boli platené z eurofondov, obce doplácali päť percent. 

Od nového roka platí novela zákona o dráhach, podľa ktorej „dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor SR alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom“.

Tento zákon je podľa Matoviča impotentný, nič nerieši a je potemkinovskou dedinou. „Stačí, že kotlebovci vo vlakoch nebudú hovoriť, že hliadkujú, a tak napĺňajú literu zákona,“ vysvetlil s tým, že ak dôjde vo vlaku k porušeniu zákona, hocikto môže zasiahnuť. Matovič si myslí, že keď budú vo vlakoch nasadené rómske hliadky, Kotlebove hliadky s hanbou odídu. Šéf OĽaNO-NOVA informoval, že v roku 2015 bolo do projektu rómskych hliadok zapojených 325 ľudí v takmer stovke obcí.

Títo ľudia sú už podľa Matoviča skúsení, možno ich preto nasadiť do vlakov. Po novom roku, odkedy platí novela, kotlebovci informovali na Facebooku, že naďalej hliadkujú. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská minulý týždeň reagovala, že „chlapci od Kotlebu dnes hrajú mediálnu hru a tvária sa, že vo vlakoch hliadkujú. Treba však povedať, že oni nehliadkujú, lebo nemôžu, len sa vozia vo vlakoch“. Ako dodala, ak porušia zákon, na ťahu je polícia. Ministerstvo spravodlivosti podľa nej vytvorilo právny rámec, uplatňovať ho musia tí, ktorí sú za to zodpovední. 

Muži v zelených tričkách Kotlebovej ĽS Naše Slovensko vystupujú ako hliadky od apríla minulého roka. S týmto nápadom prišli Kotlebovci po útoku 16-ročného Šimona na 21-ročnú Viktóriu, ktorý sa odohral začiatkom apríla. Páchateľ na dievča zaútočil a následne mu ukradol peňaženku. Polícia ho chytila. Predseda strany Marian Kotleba páchateľa označil za „cigánskeho extrémistu“.

Železnice pre túto aktivitu už zmenili prepravný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Po novom je bez predchádzajúceho písomného povolenia ZSSK vo vlakoch zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s hromadnou osobnou dopravou a poskytovaním služieb spojených s prepravou verejnosti, a to ani s platným cestovným dokladom.

Bez písomného súhlasu ZSSK je zakázané podnikať alebo vstupovať do vlakov ZSSK za týmto účelom, vykonávať predaj, propagáciu alebo uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky, respektíve realizovať na tento účel alebo v súvislosti s tým akékoľvek úkony.  

Hliadky nemajú vo vlaku žiadne právomoci

Polícia má každý deň vo vlakoch nasadených 70 hliadok, denne ich nasadzujú takmer do 300 vlakov v závislosti od bezpečnostnej situácie. Jedine polícia môže v prípade narušenia verejného poriadku vo vlakoch zasiahnuť. Zároveň v reakcii na Matovičov návrh rómskych hliadok vo vlakoch ministerstvo vnútra uviedlo, že v posledných rokoch stúpol aj počet policajtov - rómskych špecialistov, ktorých aktuálne majú 283. "Nie všetci sú však Rómovia. Na to, aby sa niekto stal policajtom, musí splniť podmienky a požiadavky, ktoré sú napísané v zákone," uviedol rezort vnútra. Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič dnes navrhol, aby vo vlakoch pôsobili rómske hliadky ako odpoveď na Kotlebove hliadky.

"Ani Kotlebove hliadky, ani hliadky, ktoré navrhujú poslanci za OĽaNO, nemajú vo vlakoch žiadne právomoci. Jediný, kto v prípade narušenia verejného poriadku, môže vo vlakoch zasahovať, je polícia," píše sa v stanovisku rezortu s tým, že aj vďaka policajtom vo vlakoch každoročne klesá kriminalita. Vlani sa ich vo vlakoch stalo takmer 600 skutkov, pričom každý druhý skutok sa polícii podarilo objasniť. Bolo zistených aj 27-tisíc priestupkov, ktoré riešili v blokovom konaní. Ide o pokles o štvrtinu, tvrdí ministerstvo.

Šéf hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič dnes navrhol, aby štát do vlakov v reakcii na Kotlebove hliadky navrhol rómske hliadky. Podľa Matoviča môže využiť ľudí, ktorí v roku 2015 pôsobili v projekte rómskych hliadok v obciach a osadách. Na projekte, ktorý bol financovaný hlavne z eurofondov, sa podieľalo 325 ľudí v takmer stovke obcí. Matovič tvrdí, že štát môže na projekt rómskych hliadok využiť 380 miliónov z eurofondov, ktoré Slovensko na riešenie rómskej problematiky má k dispozícii. 

Od nového roka platí novela zákona o dráhach, podľa ktorej „dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor SR alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom“

Rezort spravodlivosti hovorí, že je to scestné

Novelou o dráhach ministerstvo spravodlivosti vytvorilo nevyhnutný legislatívny rámec, podľa ktorého chrániť ľudí cestujúcich vlakmi, ich majetok, život a zdravie, môže len polícia, alebo subjekt, ktorý má poverenie od železníc. Uvádza sa to v stanovisku ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktoré poskytol jej hovorca Peter Bubla. "Je na železniciach a polícii, akým spôsobom tento rámec zabezpečia. A aj keď si odmyslíme právny rámec, tak nápad dať Kotlebovským hliadkam, ktorých jediným cieľom je politická publicita, ako protiváhu rómske hliadky, je scestný. Najmä preto, že je postavený na priamej konfrontácii. Bezpečnosť vo vlakoch je vecou železničnej polície,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré reaguje na návrh šéfa hnutia OĽaNO-NOVA Igora Matoviča.

Líder OĽaNO chce do vlakov poslať rómske hliadky ako odpoveď na kotlebovcov. Matovič zároveň na dnešnej tlačovej konferencii označil novelu zákona o dráhach ako impotentnú, bezzubú a potemkinovskú dedinu. Matovič sa podľa Žitňanskej zobudil po deviatich mesiacoch a splieta piate cez deviate. 

Matovičov návrh odmietlo aj ministerstvo vnútra. Polícia má každý deň vo vlakoch nasadených 70 hliadok, denne ich nasadzujú takmer do 300 vlakov v závislosti od bezpečnostnej situácie. Zároveň uviedlo, že v posledných rokoch stúpol aj počet policajtov - rómskych špecialistov, ktorých aktuálne majú 283. "Nie všetci sú však Rómovia. Na to, aby sa niekto stal policajtom, musí splniť podmienky a požiadavky, ktoré sú napísané v zákone," uviedol rezort vnútra s tým, že ani Kotlebove hliadky, ani hliadky, ktoré navrhujú poslanci za OĽaNO, nemajú vo vlakoch žiadne právomoci. Jediný, kto v prípade narušenia verejného poriadku, môže vo vlakoch zasahovať, je polícia, dodal rezort vnútra. 

Šéf hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič dnes navrhol, aby štát do vlakov v reakcii na Kotlebove hliadky dal rómske hliadky. Podľa Matoviča môže využiť ľudí, ktorí v roku 2015 pôsobili v projekte rómskych hliadok v obciach a osadách. Na projekte, ktorý bol financovaný hlavne z eurofondov, sa podieľalo 325 ľudí v takmer stovke obcí. Matovič tvrdí, že štát môže na projekt rómskych hliadok využiť 380 miliónov z eurofondov, ktoré Slovensko na riešenie rómskej problematiky má k dispozícii. 

Od nového roka platí novela zákona o dráhach, podľa ktorej „dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor SR alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom“. 

Po novom roku, odkedy platí novela, kotlebovci informovali na Facebooku, že naďalej hliadkujú. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská minulý týždeň reagovala, že „chlapci od Kotlebu dnes hrajú mediálnu hru a tvária sa, že vo vlakoch hliadkujú. Treba však povedať, že oni nehliadkujú, lebo nemôžu, len sa vozia vo vlakoch“. Ako dodala, ak porušia zákon, na ťahu je polícia. Ministerstvo spravodlivosti podľa nej vytvorilo právny rámec, uplatňovať ho musia tí, ktorí sú za to zodpovední.


Nástroje k článku



ZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články