Hľadá sa kandidát na nového ombudsmana: V hre je údajne Bugárov poslanec | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Hľadá sa kandidát na nového ombudsmana: V hre je údajne Bugárov poslanec

Peter Kresák
Peter Kresák
Zdroj: SITA
10.01.2017 11:25

BRATISLAVA - Koalícia a opozícia hľadajú kandidátov na nového verejného ochrancu práv. Ako možný kandidát koalície sa spomína poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Peter Kresák. Podľa informácií podporu pre neho zvažuje aj najsilnejšia vládna strana Smer-SD.


"Ja som o takejto nominácii nepočul," reagoval Kresák. Koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd sa k menám nevyjadrujú. Zhodne tvrdia, že témou kandidáta na ombudsmana sa bude zaoberať koalícia na svojich najbližších stretnutiach. Parlament bude voliť nového verejného ochrancu práv 8. februára. Terajšej ombudsmanke Jane Dubovcovej končí funkčné obdobie 28. marca. Návrhy na kandidátov majú poslanci predkladať najneskôr do 27. januára do 16. hodiny.

O kandidátovi na ombudsmana bude hovoriť aj Opozičná rada, ktorá je zložená z SaS a OĽaNO-NOVA. Ako možný opozičný kandidát sa spomínal poslanec za SaS Martin Poliačik, ktorý však zrejme bude mať problém získať podporu opozičných kolegov. Poliačik sa k téme vyjadrovať nechce, v SaS tvrdia, že o tejto téme sa v strane ešte nerokovalo. "Keď na to príde, rozhodneme sa a budeme informovať," povedal predseda SaS Richard Sulík.

"Počul som o ambícii, že by novým ombudsmanom chcel byť Martin Poliačik. To však za správnu cestu nepovažujem, lebo to zbytočne politizujeme," povedal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, podľa ktorého si "vládny zlepenec zvolí niekoho povoľného". Poliačik sa nepozdáva ani šéfovi hnutia Sme rodina Borisovi Kollárovi. "Uvidíme, kto bude navrhnutý. Ja nemám kladný vzťah k Martinovi Poliačikovi," povedal.

Za ombudsmana možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať.

Verejný ochranca práv nesmie byť členom politickej strany ani politického hnutia, musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasiť s voľbou. Dubovcová sa už vyjadrila, že kandidovať do funkcie opätovne nebude.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články