Na Blízkom východe slovenské zbrane neboli, tvrdí Žiga: Nie sme banánová republika | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Na Blízkom východe slovenské zbrane neboli, tvrdí Žiga: Nie sme banánová republika

Peter Žiga
Peter Žiga
Zdroj: SITA
30.11.2016 13:47

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) odmieta vťahovanie Slovenska do prípadného objavenia sa zbraní na Blízkom východe. Zbrane a munícia, ktoré sa v roku 2005 priviezli zo Slovinska na Slovensko, podľa šéfa rezortu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch zlikvidovali.


"Nechápem, prečo vznikajú pochybnosti," skonštatoval Žiga po dnešnom rokovaní vlády.Ministerstvo hospodárstva udelilo na jar 2005 licenciu na dovoz 132 rakiet slovinskej firme a opravárenskému podniku. V auguste ich podľa Žigu v Novákoch zlikvidovali, o čom má svedčiť faktúra aj protokol. "V danej šarži bolo vyrobených niekoľko tisíc kusov týchto zbraní. Na Slovensko bolo dovezených len 132 kusov, ktoré boli zlikvidované a odstránené," povedal.

Minister Žiga žiada, aby sa zo Slovenska nerobila "banánová republika", všetko podľa neho funguje, ako má. "Ministerstvo hospodárstva nikdy neposkytlo vývoznú alebo reexportnú licenciu na tento typ munície alebo zbraní," zdôraznil šéf rezortu. Poznamenal, že jediné dve krajiny, ktoré k téme poskytli informácie, sú Slovensko a Slovinsko, a nakoniec sú pranierované. Považuje to za počudovaniahodné.

Šéf rezortu dnes takto reagoval na informácie, že rakety, ktoré sa našli na Blízkom východe, mal zneškodniť VOP v Novákoch. Ako informoval denník Sme, možná zásobovacia cesta Islamského štátu tak ide aj cez Slovensko. Odvolával sa na zistenia expertnej skupiny Conflict Armament Research. Upozornilo na to aj České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Podľa neho má totiž časť munície z Líbye a v Iraku zhodné číslo šarže s muníciou zo slovinských armádnych skladov. Sme však nevylúčilo, že materiál s rovnakou šaržou bol uskladnený aj v ďalších post-juhoslovanských štátoch.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články