°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Fico opäť perlil v priamom prenose: V zákulisí sa chystá nová Kiskova politická strana!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
27.11.2016 20:37

BRATISLAVA - Okolo Nemocnice sv. Michala v Bratislave sa urobila bublina. S podozreniami z predražených nákupov prišla nadácia, ktorá je "evidentne účelovo politicky založená". Povedal to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike. K spomínanej nadácii má mať podľa neho blízko prezident SR Andrej Kiska. "Je to príprava na jeho politickú stranu," uviedol Fico.


Na možný predražený nákup v nemocnici upozornila Nadácia Zastavme korupciu na čele s Pavlom Sibylom, ktorý sa k politickej motivácii nemieni vyjadrovať. Nepáčilo sa jej, že celé vybavenie cez lavičky, zdravotnícke prístroje až po technológiu nakúpila cez jeden tender približne za 23 miliónov eur. Malo ísť asi o 900 položiek, viaceré z nich označila nadácia za nadcenené. Nemocnica tieto tvrdenia "zásadne odmieta". K tejto téme sa predstavitelia nemocnice stretli s ľuďmi z nadácie. Nákupy majú teraz preveriť odborníci z nemocnice, nadácie aj ministerstva zdravotníctva.

Na snímke prezident Andrej
Zdroj: TASR

"Mali ste pocit, že po tomto stretnutí prišli ešte nejaké obvinenia? Ja nie, nadácia stíchla," poznamenal Fico. Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa podľa neho k veci postavil zodpovedne. "Pozval si nadáciu na stretnutie a diskutovali spolu," vysvetlil premiér. Blog uverejnený nadáciou po stretnutí s Križkom nepriamo označil za nerelevantný. "Nechajme orgány, nech to vyšetria, ak sa preukáže pochybenie, budem konať," uviedol premiér.

Nemocnica sv. Michala podľa neho v novej budove poskytla kvalitné služby už množstvu klientov. V centre mesta funguje už asi rok. Pri tendroch nemocnice nevidí prepojenie "istej podnikateľskej skupiny s tou košickou zo Smeru-SD". "Vždy sa hľadajú nejaké prepojenia, aj 40 rokov dozadu..., že sa niekto niekde stretol a podal si ruku na recepcii," povedal Fico s tým, že to nebude komentovať. On podľa vlastných slov nechodí na dovolenku s nikým. "Som tu na Slovensku a robím si svoju robotu," dodal. 

Slobodu tlače neobmedzím, ale na kroky poukazujem, tvrdí Fico

Dvere do Bieloruska sú podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) politicky otvorené. Povedal to dnes v televíznej relácií V politike televízie TA3 po tom, čo tento týždeň navštívil Bielorusko a stretol sa aj s prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Slovensko má podľa neho záujem na spoločných projektoch s Bieloruskom v oblasti farmácie, drevárskeho priemyslu, gumárenského priemyslu, jadrovej energie a petrochemického priemyslu. K tomu, že Lukašensko je označovaný ako posledný politický diktátor, Fico povedal, že v Bielorusku je typický prezidentský systém. „Nemôžeme opomínať tento fakt. V Minsku sme podpísali významné dohody. Každá krajina by sa mala zaoberať sama sebou. Nemám dôvod zasahovať do vnútroštátnych záležitosti iných štátov. Nech si každý spôsob života určuje ako chce,“ povedal s tým, že v Bielorusku sú veľké obchodné príležitosti aj v oblasti biomedicíny.

Cestu považuje za maximálne úspešnú. Dodal, že predseda vlády Bieloruska príde na Slovensko pravdepodobne v marci. Projekty, o ktorých v Bielorusku hovorili, sú podľa Fica reálne. Fico vyjadril svoj názor, že médiá vytvárajú atmosféru, že u nás je všetko zle. „V tejto krajine majú médiá obrovskú slobodu. Neurobili sme počas našej vlády nič, pokiaľ ide o slobodu tlače, neobmedzili sme ju. Časťou médií sa absolútne zneužíva. Ak takto budú niektoré médiá pokračovať, že budú útočiť voči tejto vláde, nebudem tolerovať takéto správanie sa médií. Nebudem však robiť ani žiadne zásahy do mediálneho priestoru,“ povedal s tým, že na druhej strane bude na takéto kroky médií poukazovať otvorene.

Robert Fico
Zdroj: SITA

„Musíme hovoriť o tom, aké praktiky využívajú médiá. Mne a Smeru nikto nič nedaroval,“ dodal. Obáva sa toho, že RTVS stratila svoju verejnoprávnosť. „Sú tu médiá, ktoré z rôznych dôvodov tvrdo poškodzujú túto krajinu,“ povedal. Podľa neho sú na Slovensku zastabilizované ceny, dvíhame minimálnu mzdu, približujeme sa k priemeru životnej úrovne EÚ. „Buďme kritickí tam, kde máme byť kritickí. Ak urobím chybu, dajte mi za uši, ale nie, ak to má byť umelý útok,“ povedal. 

Ku kauze predražených podujatí nášho predsedníctva v Rade EÚ uviedol, že z vyčlenenej sumy na predsedníctvo sme deväť miliónov eur ušetrili. „Takéto podujatia sú často o symboloch. Môžeme byť pyšní, že máme diplomata Miroslava Lajčáka,“ povedal s tým, že Lajčák dával veľký pozor na to, aby všetko bolo transparentné. „On sám je otvorený kontrole,“ dodal. Podľa neho je kauza útokom proti slovenskému predsedníctvu aj proti Lajčákovi. 

V relácií dnes minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) povedal, že Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým tempom rastu životnej úrovne. „Tempo rastu je u nás rýchlejšie, aby sme dobehli životnú úroveň vyspelejších krajín, ako je Slovensko. Hospodársky rast máme vyše tri percentá. Rastú nám nominálne mzdy. To má pre ľudí význam,“ povedal s tým, že vyrovnaný rozpočet by mal byť v roku 2019. „Chceme ísť k vyrovnanému hospodáreniu. Naša krajina ho nikdy nemala. My to máme na dosah behom troch rokov,“ poznamenal. "Táto krajina nikdy nemala vyrovnané hospodárenie, nech tu vládnu neviem akí reformátori. My to máme na dosah. V priebehu troch rokoch by sme mohli byť v cieli. Považujem za správne, že životné náklady štátu sa majú rovnať tomu, čo štát vyberie," priblížil minister financií. Zároveň vyčíslil, že v budúcom roku by mali rásť mzdy okolo 3,5 % a mala by byť nízka inflácia, čo bude tiež pozitívnou správou pre ľudí.

V diskusii o rozpočte zdôraznil, že najvyššou položkou v rozpočte pre rezort školstva sú práve platy učiteľov. „Učitelia majú vyššie platy, majú až šesťpercentnú valorizáciu už od prvého septembra,“ povedal.

Ak bude treba, použijem expresívne výrazy aj v budúcnosti, uviedol Fico

Expresívne výrazy z mojich úst nie sú zlyhaním. Používam ich preto, aby som rozprúdil debatu. Povedal to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike. Ak bude podľa neho treba, použije ich aj v budúcnosti. Predseda vlády označil tento týždeň niektorých novinárov za "špinavé protislovenské prostitútky". "Príde čas, kedy tieto slová môžeme rozobrať do veľkých detailov, sú za nimi konkrétne mená a konkrétne prípady," uviedol Fico. Nepáči sa mu, že médiá "mnohé obvinenia považujú za hotové veci". "Nebudem tu rešpektovať nejaké hry vo vzťahu k slovenskému predsedníctvu," poznamenal.

"Všetci riešia, či som takéto slová mohol použiť... Áno, mohol, vedel som, čo to spustí," povedal Fico s tým, že ako chlapec sa nehral s bábikami, ale vyrastal na ulici. Prekáža mu, že "akýkoľvek blog sa hneď považuje za pravdu". Ak je na Slovensku podľa Fica takáto sloboda médií, aj on má právo sa slobodne vyjadriť. Premiér však nijako nemieni obmedzovať slobodu médií. Na ich praktiky chce ale poukazovať otvorene. Podľa neho sú tu totiž médiá, "ktoré z rôznych dôvodov tvrdo poškodzujú túto krajinu".


Galéria

Robert Fico Na snímke prezident Andrej Robert Fico

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články