Fico sebavedomo hlási: Novoprijatý protischránkový zákon môže byť vzorom pre Európu | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

Fico sebavedomo hlási: Novoprijatý protischránkový zákon môže byť vzorom pre Európu

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
26.10.2016 16:35

BRATISLAVA – Novoprijatý protischránkový zákon môže byť vzorom pre Európu. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na spoločnej tlačovej konferencii s podpredsedníčkou vlády a ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd).


Zákon o registri partnerov verejného sektora (tzv. protischránkový zákon), ktorý v utorok (25.10.) prijal slovenský parlament, nemá podľa Fica v Európskej únii paralelu. O jeho obsahu mieni informovať ostatných premiérov členských krajín EÚ. „Aby bolo evidentné, že môžu byť aj pionieri v Európskej únii, ktorí budú určovať tempo boja so schránkovými firmami,uviedol. Po kroku urobenom ešte za vlády Ivety Radičovej, keď bolo schválené povinné zverejňovanie zmlúv, prišiel teraz podľa Fica ďalší významný krok a bude vidno „až na dno“ firiem obchodujúcich so štátom.

„Nikde na svete nie je takýto zákon. Nikde na svete sa nežiada od firmy, ktorá chce obchodovať so štátom, aby povedala, kto je skutočným majiteľom, kto je ten, kto na konci dňa berie výhody z tejto firmy. Takto to nikde nie je,“ zdôraznil premiér. Pripomenul, že tým, ktorí by chceli zatajovať takéto informácie, budú hroziť vážne hospodárke sankcie až po výmaz z registra, čo v praxi bude znamenať úplný zákaz obchodovania so štátom.

Fico vyzdvihol, že schválením zákona došlo k naplneniu jedného z pilierov programového vyhlásenia súčasnej vlády. Zároveň pripomenul, že za návrh hlasovalo 122 poslancov parlamentu, a teda získal podporu naprieč politickým spektrom.

„Pri spracovávaní návrhu tohto zákona politika nezohrávala úlohu. Kde sme cítili, že návrhy sú zmysluplné, boli prijaté,“ vysvetlil premiér, že boli akceptované aj pripomienky opozície. „Vo vládnej koalícii nebola okolo tohto zákona absolútne žiadna špekulácia,“ uviedol s tým, že Žitňanská nedostala žiadne politické odporúčania a inštrukcie.

Fico reagoval aj na kritiku viacerých predstaviteľov opozície, podľa ktorých nebude ani najnovšia právna úprava dokonalá a bude ju zrejme možné obísť. „Každý návrh zákona, hoci máme ten najlepší úmysel, môže mať v sebe nejaké riziká, ktoré niekto odhalí a zneužije,“ pripustil. „V krátkom čase zistíme, či máme, alebo nemáme rezervy a ak tieto rezervy budú, budeme na ne veľmi rýchlo reagovať,“ doplnil.

„Za celú svoju kariéru som sa nestretla s tým, že by existoval nepriestrelný zákon, kde by prax neukázala, že ho netreba časom vylepšiť,“ reagovala na možné medzery zákona Žitňanská. „V tomto čase a priestore sme dali na stôl to najlepšie, čo sme dokázali dať,“ zvýraznila. Ministerka je presvedčená, že bola prijatá dobrá právna úprava, ktorá je zásadnou zmenou v nazeraní na transparentnosť vzťahu štátu so súkromným sektorom.

Prijatím nového protikorupčného zákona vláda nekončí s opatreniami v oblasti boja proti netransparentnému nakladaniu s verejnými financiami. Premiér Fico oznámil, že navrhne generálnemu tajomníkovi OECD, aby táto medzinárodná organizácia urobila inventúru všetkých protikorupčných zákonov.

„Veľmi ochotne budeme počúvať všetky odporúčania v tomto duchu, ktoré by mohli ešte viac napomôcť prijať takú legislatívu, ktorá bude vytvárať absolútne prekážky tomuto druhu správania sa,“ prisľúbil. „Verím, že ministerstvo spravodlivosti, v prípade, že takéto odporúčania prídu, bude rovnako promptne reagovať, ako to urobilo v prípade protischránkového zákona,“ uzavrel.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články