°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Poplatky za časenky problém podľa Zelníka neriešia: Treba poriadok, súčasný stav nabáda k úplatkom

Štefan Zelník
Štefan Zelník
Zdroj: TASR
15.10.2016 19:50

BRATISLAVA - V otázke zavedenie poplatkov za objednanie sa na konkrétny čas na vyšetrenie u lekára treba liečiť príčinu, a nie následok, tvrdí predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS). Pýta sa, na čo sú poplatky, pokiaľ sa nezabezpečí väčší počet odborných lekárov. Ako ďalej Zelník upozornil v dnešnej diskusii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, vždy bude záujem u obyvateľstva dostať sa do odbornej ambulancie skôr.


No súčasný stav nabáda k úplatkom, tzv. protislužbám. Zelník si myslí, že v poplatkoch v zdravotníctve treba urobiť poriadok, a to tak, aby sa neobmedzil prístup k odborným lekárom pre tých, čo majú hlboko do vrecka. Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Alan Suchánek (OĽaNO) by poplatok za prednostné vyšetrenie u lekára, objednanie na určitý čas podporil "po určitej diskusii a určite regulovaný". Suchánek označil tému poplatkov za výkony v zdravotníctve za komplikovanú. Poplatky môžu byť rôzne a treba v ich systéme urobiť poriadok, tvrdí.

Solidarita v systéme zdravotníctva musí byť, zhodol sa so Suchánek so Zelníkom. Podľa Suchánka však nemôže byť celkom bezbrehá. Nepovažuje za správny prístup ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smer-SD), ktorý plánuje získať viac peňazí od ekonomicky aktívnych občanov, teda od najšikovnejších a najaktívnejších ľudí.

Zisk, ktorý minister očakáva vo výške 50 - 70 miliónov eur a plánuje ho použiť na rekonštrukciu nemocníc a nákup nových prístrojov, sa v takom prípade "dá ozaj nazvať ako zdanenie tých najúspešnejších, najschopnejších, aby sanovali to, čo štát zanedbal", zdôraznil Suchánek. Štefan Zelník upozornil na veľký technický, ale aj personálny dlh v zdravotníctve. Donekonečna sa v tejto oblasti nedá šetriť, dodal s tým, že zdravotníctvo potrebuje dlhodobé plánovanie, aby bolo jasné, čo bude aj o desať rokov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články