°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

Z KDH môžu odísť dvaja exposlanci: O všetkom sa rozhodne na mimoriadnom sneme

Martin Fronc a Monika Gibalová
Martin Fronc a Monika Gibalová
Zdroj: TASR - Martin Baumann
20.09.2016 15:20

BRATISLAVA - Exposlanci Národnej rady SR za KDH Martin Fronc a Monika Gibalová hrozia odchodom z KDH, ak sa na mimoriadnom sobotňajšom (24. 9.) sneme hnutia zmenia stranícke stanovy. Podľa nich totiž dôjde k likvidácii demokratických princípov a centralizácii rozhodovacích právomoci v rukách jednej osoby. Ku Gibalovej a Froncovi sa pridal aj niekdajší člen predsedníctva KDH Ladislav Štefanec.


"KDH vzniklo spontánne zdola a viac ako štvrťstoročie bolo budované na kresťanských a demokratických princípoch. Aj napriek občasným omylom, ktoré sprevádzajú každú ľudskú činnosť, tieto princípy určovali po celý čas jeho existencie politiku KDH," tvrdí trojica, ktorá sleduje súčasný vývoj v hnutí s veľkým znepokojením.

"Mimoriadny snem KDH je zvolaný s cieľom podstatne zmeniť stanovy hnutia. Navrhovaná zmena stanov nerešpektuje demokratické princípy a zveruje takmer všetky rozhodovacie právomoci do rúk predsedu hnutia," upozorňujú Gibalová, Fronc a Štefanec.

Podľa svojich slov sú si vedomí, že existovali a existujú aj politické strany založené na "vodcovskom" princípe. "Historická skúsenosť ukazuje, že takéto strany postupom času degenerujú v diktatúru. Likvidácia jedného zo základných pilierov KDH znamená kľúčovú zmenu jeho politiky. Aj keď symbol KDH zostane zachovaný, hnutie prestane byť nositeľom kresťansko–demokratického étosu v politike. Nie obal, nie názov, ale kresťansko–demokratický étos je podľa nášho presvedčenia to esenciálne, o čo sme sa počas nášho pôsobenia v politike snažili," dodali.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR - Martin Baumann

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články