Národniarom nesedí tender o informačnom systéme: Ide o milióny eur | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Národniarom nesedí tender o informačnom systéme: Ide o milióny eur

Andrej Danko a Béla Bugár
Andrej Danko a Béla Bugár
Zdroj: TASR, Martin Baumann
31.05.2016 10:06

BRATISLAVA - Tender na nákup informačného systému za 71 miliónov eur, ktorý robila Sociálna poisťovňa, by sa mal prehodnotiť a realizovať v inej podobe. Myslí si to SNS, ktorá však nepovedala, či sa tým chce zaoberať na koaličnej rade. Most-Híd túto tému na koaličnej rade riešiť neplánuje. #Sieť na otázky dosiaľ neodpovedala.


Vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý má na starosti informatizáciu verejnej správy, zaujíma, či zámer Sociálnej poisťovne schválilo ministerstvo vnútra. Poisťovňa pod vedením Dušana Muňka (Smer-SD) vyhlásila tender ešte pred troma rokmi. Víťaza oznámila tento rok v marci. Je ním spoločnosť Gratex, ktorá získala zákazku na sedemročné obdobie. Zmluvu s víťazom poisťovňa podľa Centrálneho registra zmlúv ešte nepodpísala.

Denník N zhodnotil, že ide o veľký kontrakt, keď všetky eurofondové informatizačné projekty sú v objeme 800 miliónov eur. Nie je jasné, čo sa so zákazkou dialo tri roky a či je jej súčasťou aj hardvér, ktorý by už poisťovňa nakupovať nemala, lebo systém môže prevádzkovať v datacentre ministerstva financií. Sociálna poisťovňa  má byť tiež súčasťou projektu UNITAS, ktorý rezort financií zastrešuje.

Ďalšie otázniky podľa denníka vzbudzuje fakt, že zákazka sa mala platiť z eurofondov v rámci predošlého programovacieho obdobia, ktoré sa už skončilo. Nie je jasné, či poisťovňa môže získať financie z nového operačného programu. Vyjadrenie k tendru prisľúbila na budúci týždeň.

Ministerstvo vnútra malo schvaľovať reformný zámer ako riadiaci orgán pre operačný program Efektívna verejná správa. Ministerstvo financií, ktoré by malo zapojiť do pripravovaného projektu UNITAS aj Sociálnu poisťovňu, sa k IT zákazke nevyjadrilo. Ako Denník N pripomenul, na UNITAS sa vlani minulo 119 miliónov eur, projekt mešká a nie je jasné, kedy bude dokončený. "Je to opakujúci sa problém – ďalší obrovský projekt, pri ktorom chýba IT štúdia," vyjadril počudovanie nad zákazkou odborník Ján Hargaš z iniciatívy Slovensko.digital.

K prípadu sa vyjadrila aj Sociálna poisťovňa

Projekt elektronizácia služieb Sociálnej poisťovne (SP) schválila Dozorná rada SP v roku 2013. Nejde teda o nijakú „sólo akciu SP“, ako o projekte elektronizácie služieb píše Denník N vo svojom článku. Informované sú ako ministerstvo financií, tak aj ministerstvo vnútra a samozrejme, ministerstvo práce. Aj keď sa bude realizovať projekt UNITAS II, projekt elektronizácie SP je s ním kompatibilný a SP ho nevyhnutne z potrebuje, aby zjednodušila procesy pri rozhodovaní o dávkach a vo vzťahu k iným inštitúciám a orgánom štátnej a verejnej správy.

Či tento projekt bude financovaný z eurofondov alebo nie, to nijako neovplyvňuje potrebu jeho realizácie v podmienkach Sociálnej poisťovne. Všetky procesy súvisiace s týmto projektom sa uskutočňujú štandardným spôsobom v súlade s aktuálnou legislatívou (napr. zákon o verejnom obstarávaní, o sociálnom poistení, o e-Governmente a pod.)


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, socpoist.sk
FOTO: TASR - Martin Baumann

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články