Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

VIDEO Poslanca Hlinu zatkli policajti: Zamuroval vchod do pobočky nebankovej spoločnosti

Alojz Hlina zamuroval vchod do nebankovej spoločnosti
Alojz Hlina zamuroval vchod do nebankovej spoločnosti
Zdroj: Facebook
03.09.2015 15:03

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina (KDH) dnes na Obchodnej ulici v Bratislave zamuroval vchod do pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť. Firma totiž podľa neho nemá oprávnenie poskytovať nové spotrebiteľské úvery, keďže na to doteraz nezískala licenciu od Národnej banky Slovenska (NBS). Polícia poslanca následne odviedla na výsluch.


Poslanec NR SR Alojz H. (KDH) je podozrivý z trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu a nebytovému priestoru v súbehu s prečinom obmedzovania osobnej slobody. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval policajný prezident Tibor Gašpar s tým, že pri týchto trestných činoch je sadzba šesť mesiacov až tri roky. Alojza H. dnes polícia zadržala po tom, ako sa pokúsil zamurovať vchod do pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť.

Vyjadrujem poľutovanie, že musím informovať o konaní, ktoré má charakter trestného činu zo strany poslanca NR SR. Vnímam to aj ako vťahovanie polície do politického súboja," povedal Gašpar. Šéf policajtov zároveň zrekapituloval, že dnes pred 12.30 hod. bolo polícii oznámené, že politik Alojz H. sa pokúša zamurovať vchod do pobočky. Bola tam vyslaná policajná hliadka, ktorá potvrdila oznámenie.

"Bol vykonaný služobný zákrok, osoba bola vyzvaná, aby nastúpila do služobného auta a podrobila sa vyšetrovacím úkonom. Osoba to odmietla, policajti tak použili donucovacie prostriedky, a to hmaty a chvaty. Nedošlo k zraneniu a poslanec nepožiadal o ošetrenie," uviedol Gašpar. Na margo samotného policajného zákroku poznamenal, že na internete zverejnené video nevidel, videl však záznam zasahujúcej hliadky. "Policajti nemali inú možnosť, ako použiť hmaty a chvaty," zdôraznil.

Po predvedení Alojza H. na obvodné oddelenie sa spustila štandardná činnosť orgánov činných v trestnom konaní. "Obmedzením osobnej slobody sa začalo trestné stíhanie vo veci. Boli vypočúvané zainteresované osoby. Za najdôležitejšie považujem vyjadrenie pracovníčky pobočky, ktorá popísala celé konanie podozrivého," povedal policajný prezident.

Aktuálne sa podľa Gašpara rozhoduje o vznesení obvinenia poslancovi Alojzovi H. "Keďže po formálnej stránke je minimálne podozrivý z naplnenia skutkovej podstaty dvoch trestných činov, bolo nevyhnutné, aby polícia postupovala tak, ako postupovala. Polícia je na základe ústavy povinná oznámiť obmedzenie osobnej slobody poslanca predsedovi NR SR a predsedovi mandátového a imunitného výboru. To polícia vykonala," uistil Gašpar s tým, že ak dôjde k vzneseniu obvinenia a Alojzovi H. bude daná možnosť vyjadriť sa, bude prepustený na slobodu.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan telefonoval s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) vo veci predvedenia poslanca KDH Alojza Hlinu na policajný výsluch. Člen vlády podľa Abrhanových slov povedal, že Hlina je vypočúvaný a následne sa určí ďalší postup. Podľa informácií vypočúvajú Hlinu na obvodnom oddelení na Štúrovej ulici.

Abrhan sa snaží spojiť aj s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim (Smer-SD). V prípade zadržania poslanca NR SR musí byť táto skutočnosť oznámená aj šéfovi parlamentu.

"My máme informácie z celého Slovenska, že pobočky sú otvorené a poskytujú úvery. To je nenormálne, tu nejakí úžerníci cvičia s celým štátom. Kto v tomto štáte rozhoduje? Poslanci prijmú zákon, NBS vydá vyhlásenie, ministerstvo financií vydá vyhlásenie a úžerníci majú otvorené a poskytujú svoje služby. Ako sa majú ľudia brániť? Tu keď niekto vlezie, zničí si život, s posvätením tohto štátu," vyhlásil Hlina pred pobočkou spoločnosti.

Poslancovo konanie si všimla mestská polícia, od ktorej dostal pokutu vo výške 30 eur za zabratie verejného priestranstva. Hlina policajtom podal vysvetlenie, následne ho však vyzvali, aby s nimi išiel na policajné oddelenie. Keď to odmietol, na výsluch ho odviedli.

"Ja si plním svoju občiansku povinnosť, zabraňujem páchaniu trestného činu. Ak je pre policajtov závažnejšie moje konanie, keď zabraňujem páchaniu trestného činu, ako podozrenie z páchania trestného činu úžery a nedovoleného podnikania, tak to vyhodnocujem ako veľmi zlé zvládnutie situácie," povedal Hlina, ktorý už v tejto súvislosti podal aj trestné oznámenie.

Pohotovosť trvá na tom, že plne rešpektovala a rešpektuje usmernenia regulátora trhu aj Národnej banky Slovenska (NBS) pred aj po 31. auguste 2015. Zároveň sa ostro ohradzuje voči invektívam Hlinu, jeho hrubému správaniu sa voči personálu či zneužitiu členov policajného zboru na právoplatne otvorených prevádzkárňach.

"Spájanie otvorenia pobočiek Pôžičkární s páchaním trestnej činnosti a odchody zamestnancov pobočiek na obednú prestávku nazývať útekom pred políciou klasifikujeme ako ohováranie a verejné ponižovanie zamestnancov, ktoré pokračuje mobbingom a šikanovaním zamestnancov na sociálnych sieťach," konštatuje v stanovisku spoločnosti jej hovorca Michal Hatina.

Firma podľa neho žiadosti klientov o nové úverové zmluvy v zmysle zákona o spotrebiteľských úverov neschvaľuje a takéto žiadosti o spotrebiteľské úvery bude do termínu vyrozumenia NBS držať v evidencii bez realizácie zmlúv. "Cieľom pobočiek Pôžičkární a zamestnancov je obslúžiť rôzne záujmy a potreby občanov o poistenie, splácanie úverov a preskúmať potreby žiadateľov o úver a klasifikovať ich na spotrebiteľské, alebo úvery pre účel podnikania," doplnil Hatina.

Firmy, ktoré zatiaľ nezískali povolenie, musia podľa národnej banky prerušiť svoju činnosť. "Takéto spoločnosti nemôžu poskytovať nové spotrebiteľské úvery do doby vydania povolenia NBS," uviedla v stredu (2.9.) vedúca tlačového oddelenia NBS Jana Kováčová. Ak by napriek tomu niektorá z firiem poskytovala nové úvery, porušovala by podľa nej zákon o spotrebiteľských úveroch a zmluvy, ktoré by uzatvorila, by boli neplatné.


Galéria

Alojz Hlina zamuroval vchod Alojz Hlina Alojz Hlina zamuroval vchod Alojz Hlina zamuroval vchod

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články