°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Procházka vidí za výkupom pozemkov pod Jaguarom podvod: Ľudí oklamali o 2 milióny!

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka
Zdroj: SITA
26.08.2015 14:55

BRATISLAVA - Čistý zisk špekulantov, ktorí skupujú pozemky od bežných občanov pre ohlásenú automobilku Jaguar Land Rover, by sa mohol pohybovať okolo 2 miliónov eur. Uviedol to dnes na brífingu predseda mimoparlamentnej strany Sieť Radoslav Procházka.


"Pred dvoma týždňami sa objavili prvé informácie o tom, že len pár týždňov pred oficiálnym potvrdením príchodu novej investície do Nitry 'behali' za vlastníkmi pôdy rôzni ľudia a ponúkali im cenu na úrovni desiatok centov, pričom štát ponúka cenu na úrovni 15 eur," priblížil. 

Obetí takéhoto podvodu s pôdou je podľa predsedu Siete približne 70, pričom väčšinou ide o starších ľudí. "Nitky tohto podvodu môžu viesť do štátnej spoločnosti. Vedú nás k tomuto podozreniu dve okolnosti. Prvou je podozrenie, že Poľnohospodárska pôda, s. r. o., ktorá vykazuje známky schránkovej firmy, disponovala úplne rovnakým zoznamom parciel a vlastníkov, z akého vo svojej ponuke vychádza MH Invest," zdôraznil.

Druhou okolnosťou je podľa neho fakt, že zmluvy, ktoré "šmejdi" pár týždňom pred potvrdením investície ponúkali ľuďom, sú veľmi podobné ako zmluvy, ktoré teraz predkladá MH Invest. Líšia sa v zásade len vo veciach, v ktorých sa líšiť musia, čiže vyplývajú z toho, že jednu ponuku dávala súkromná spoločnosť a druhú dáva štátna spoločnosť na základe iného predpisu. "Ten zoznam a tie zmluvy s veľkou pravdepodobnosťou pochádzajú z jednej dielne, čo zakladá ak nie 100-% istotu, tak prinajmenšom veľmi dôvodné podozrenie, že 'šmejdácky odkup' organizoval niekto blízky príprave a organizácii štátneho odkupu pozemkov," upozornil predseda Siete.

"Naším cieľom, cieľom Siete, je urobiť všetko pre to, aby sa investícia v Nitre čím skôr rozbehla. Je teraz rad na vláde, aby povedala, čo je schopná a ochotná urobiť pre to, aby zabezpečila spravodlivosť pre desiatky starších ľudí z okolia Nitry. Či už to bol úmysel alebo babráctvo, je dôležité, aby ho vláda napravila. Pretože tak, ako je veľmi dôležitá ochrana záujmov bežných ľudí, ktorí prišli týmto šmejďdckym postupom o peniaze, tak aj tých 5000 až 8000 pracovných miest je príliš dôležitých na to, aby sa s nimi hazardovalo," dodal.

Pozemkovým špekulantom nebudú podľa slov splnomocnenca vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktora Stromčeka vyplatené nikdy žiadne peniaze. "Vieme o tom, vedeli sme o tom, máme na to pripravené riešenie. Robili sme to jednak z hľadiska legislatívy, ktorá bola menená na začiatku júla a jednak tým, že sme prijali opatrenia na to, že nebudú vyplácaní tí, ktorí sa podvodným spôsobom dostali k nižším cenám (pozemkov), ako je štát pripravený platiť," zdôraznil Stromček na brífingu v reakcii na vyjadrenia predsedu strany Sieť.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články