Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Pellegrini prekvapil vyhlásením: Na toto je podľa neho Slovensko ideálne

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: SITA
25.05.2015 17:14

BRATISLAVA – Slovensko je optimálna krajina na testovanie nových technológií. Nielen geograficky a počtom obyvateľov, ale má aj vzdelaných ľudí, ktorí sú ochotní technologické novinky prijímať. Uviedol to dnes na návšteve technologického a výskumného centra spoločnosti Huawei v Pekingu predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.


Po rokovaní so zástupcami spoločnosti tiež informoval, že táto čínska spoločnosť, ktorá v minulom roku investovala do výskumu viac ako šesť miliárd dolárov, by mala čoskoro testovať novú mobilnú sieť. „Tak, ako sa na strednom Slovensku pred pár rokmi testovala LTS sieť, v tejto spoločnosti už pracujú na ďalšej a podstatne rýchlejšej mobilnej sieti. Aj toto by mohla byť jedna z možností, kde by Slovensko mohlo zohrať významnú úlohu,“ povedal predseda NR SR.

Spoločnosť Huawei, ktorá na Slovensku zamestnáva zatiaľ 70 zamestnancov, počas Pellegriniho návštevy podpísala so Žilinskou univerzitou memorandum o spolupráci. Pre univerzitu a jej študentov by to malo znamenať nielen moderné technológie pri výučbe, ale aj výmenné pobyty, štipendiá pre najlepších študentov, ale aj spoluprácu na viacerých projektoch spoločnosti a univerzity. „Pevne si želáme, aby sme túto spoluprácu do budúcna rozšírili na viac univerzít. Toto memorandum zároveň môže byť prvým krokom, aby spoločnosť na Slovensku otvorila aj pobočku v oblasti výskumu a technologického vývoja,“ vysvetlil Pellegrini. 

Predseda parlamentu je na pracovnej návšteve Číny od nedele do stredy 27. mája. Dnes podvečer sa ešte stretne s predsedom Čínskeho národného ľudového zhromaždenia Zhang Dejiangom. Šéfa slovenského parlamentu by mal prijať aj viceprezident ČĽR Li Yuanchao. V utorok otvorí Slovensko-čínske biznis fórum. Na ceste ho sprevádza aj minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), prijme ho jeho čínsky partner Lou Jiwei a stretne sa aj s ďalšími predstaviteľmi Číny. S delegáciou cestujú aj slovenskí podnikatelia.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články