°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Ficova nenáročnosť šokuje: Lepšie mať takýto zákon, ako nemať nič

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
11.01.2015 15:19

BRATISLAVA – Zákon o tzv. schránkových firmách obmedzujúci ich účasť vo verejnom obstarávaní, ktorého novelu vetoval prezident SR Andrej Kiska, musí byť opätovne schválený. Uviedol to dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).


"Je totiž lepšie mať takýto zákon, ako nemať nič. My sme povedali veľmi presne: Poďme sa pozrieť, ako bude tento zákon po čase fungovať v praxi, pretože to je nóvum," zdôraznil. Téma boja proti schránkovým firmám, téma boja proti netransparentnému konaniu a korupcii je podľa neho však témou, ktorá je aktuálna 25 rokov, od roku 1989.

Premiér ubezpečil, že pri opätovnom prerokovávaní vetovanej novely zákona v parlamente budú poslanci vládnej strany znovu hlasovať za jej schválenie. "Pán prezident SR využil svoje ústavné právo. Ja teraz hovorím dopredu veľmi jasne: Osemdesiattri poslancov Smeru opätovne zahlasuje za zákon a zákon bude prijatý, pretože lepšie je mať niečo, čo môžeme postupne zlepšovať, ako nemať v danom prípade nič. Osobne nechápem postoj pána prezidenta SR, prečo vetoval tento zákon," dodal premiér.

Zákon obmedzujúci prístup schránkových firiem do verejných obstarávaní by Ficov spoludiskutujúci - podpredseda Národnej rady SR a predseda opozičnej strany KDH Ján Figeľ - nazval "prvotným opatrením pre konsolidáciu verejných financií". "Ak je korupcia skôr pravidlo, tak to je ničivé nielen pre ekonomiku, financie, ale aj pre mentalitu a morálku v spoločnosti. Ak je však korupcia vytláčaná, tak nielen šetríme, ale aj ozdravujeme pomery v spoločnosti tak, že sa darí pracovitým a slušným, nielen podnikateľom, ale aj občanom všeobecne," poznamenal.

Figeľ pripomenul, že najúčinnejším opatrením, ktoré pomáha v boji s korupciou a klientelizmom, je povinné zverejňovanie zmlúv. "Zmluva nemôže byť platná, kým nie je zverejnená. Takéto systémové opatrenia KDH podporí práve preto, lebo ich považujeme za prínosné, dlhodobé, systémové, ozdravné. Čo sa týka spomínanej novely zákona, my sme žiadali a aj chceme, aby v nej boli riešené aj konkrétnejšie súvislosti, ktoré dovedú pri verejnom obstarávaní ku konečnému užívateľovi výhody, aby sme sa dozvedeli osoby a mená," doplnil.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články